• -10%

Kufor

Kufor
  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

11,61 € s DPH 12,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

9,00 € s DPH


Prekladateľ: Silvia Šalatová
Rok vydania: 2021
Počet strán: 148
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-167-9

O knihe

Špekulanti, flákači, pašeráci i celkom obyčajní alkoholici – také sú postavy a postavičky pestrého panoptika absurdnej sovietskej každodennosti v autobiografických poviedkach Sergeja Dovlatova.

Hlavným hrdinom autobiografických poviedok Sergeja Dovlatova je obyčajný doštený kufrík, s ktorým autor v roku 1978 opustil brežnevovský Sovietsky zväz a emigroval do USA. Znova ho objaví až sedem rokov po emigrácii ukrytý pod posteľou a v ňom zopár starých harabúrd – celý absurdný majetok, s ktorým opustil svoju vlasť. Kôpka vecí a vecičiek v ňom vyvolá spomienky na život v ZSSR. Každá z tých starých, nepotrebných vecí je totiž pre autora zdrojom spomienok, v každej z nich sa ukrýva jeden príbeh – tragikomický, pripomínajúci boj s veternými mlynmi, plný irónie i sebairónie. Krepsilonové ponožky, nomenklatúrne poltopánky, či bunda Fernanda Légera – každá z týchto rekvizít ho vracia späť o niekoľko rokov, o niekoľko tisíc kilometrov cez oceán do sovietskeho Ruska.
Do povedomia ruskej literárnej verejnosti sa Dovlatov dostal až počas svojej emigrácie, keď začal publikovať v slávnom časopise New Yorker. Jeho poviedky boli neskôr preložené do viac ako tridsiatich jazykov. V roku 2018 mal premiéru biografický film, ktorý mapuje jeho život v čase pred emigráciou do USA.
Príťažlivé poviedky napísané v duchu umného čechovovského humoru vychádzajú mimo edície v preklade Silvie Šalatovej.

O autorovi

Sergej Dovlatov

Segej Dovlatov (1941 – 1990), ruský novinár a spisovateľ arménsko-židovského pôvodu. Patrí medzi najpopulárnejších a najprekladanejších ruských spisovateľov druhej polovice dvadsiateho storočia. Slúžil ako dozorca v pracovnom tábore, neskôr si na živobytie zarábal ako novinár v rôznych novinách a časopisoch. Jeho prózy v Sovietskom zväze nemohli oficiálne vyjsť, kolovali len v samizdate a v exilových časopisoch. V roku 1979 Dovlatov spolu so svojou matkou emigroval do USA, kde spolupracoval s ruskojazyčnými liberálnymi emigrantskými novinami The New American. V roku 1980 sa konečne dočkal uznania aj ako spisovateľ, keď jeho texty publikoval slávny časopis The New Yorker. Zomrel v roku 1990 v New Yorku, je pochovaný na cintoríne Mount Hebron.
Z bibliografie: Zóna. Príbehy dozorcu v pracovnom tábore (1982), Puškinove vrchy (1983), Pochod jedného človeka (1983), Naši (1983), Cudzia žena (1986), Kufor (1986) a iné.

Recenzie

Kufor

Útla kniha poviedok Sergeja Dovlatova Kufor bola pre mňa na začiatku nového milénia podobne ohurujúcim a radostným objavom ako kedysi kruto krásne poviedky Isaaka Babeľa, sladkobôľne prózy Ivana Bunina, satiry Michaila Zoščenka, alebo románová freska Michaila Bulgakova Majster a Margaréta. Slávnym sa stal až po emigrácii do USA, kde, žiaľ, príliš skoro zomrel. Dvanásť jeho poviedok uverejnil azda najznámejší americký literárny časopis The New Yorker, čo mu vraj úprimne závidel aj Kurt Vonnegut jr. Zväčša išlo práve o texty z knihy Kufor, ktoré sú históriou a zároveň obsahom konkrétneho kufra sovietskeho emigranta. Veci sa v ňom menia na spomienky. A tie na trpkú, no rovnako nežnú, veselú, až komickú, pravdivú krásu. Veko kufra mal polepené fotografiami svojich obľúbencov. A jeden z nich, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, básnik Josif Brodskij, o ňom neskôr napísal: „Keď sa dnes obzerám dozadu, je jasné, že sa na papieri vždy usiloval o lakonickosť, o lapidárnosť, ktorá je vlastná poetickému jazyku – o čo najhutnejšiu obsažnosť vyjadrenia.“ Presnejšie sa tvorba Sergeja Dovlatova hádam ani nedá vystihnúť. Závidím každému, kto knihu Kufor ešte nečítal.

Dušan Dušek

Kufor

Táto kniha pripomína najlepšie filmy Bustera Keatona.

The New York Times

Kufor

Dovlatovove prózy sú jednoduché a mimoriadne vtipné s náznakmi nostalgie; môžete sa pri nich pokojne usmievať. Jeho príbehy otvárajú malé okienko do každodenného života v bývalom Sovietskom zväze.

The Observer

Kufor

Jeho šialene vtipný, zdanlivo jednoduchý štýl sa spája s bezútešnou komédiou obyčajného života.

The Guardian

Súvisiace produkty