• Dotlač
  • -10%

Šče ne vmerla i ne vmre

  • Dotlač
  • -10%
Rozhovor s Jurijom Andruchovyčom
Tlačená verzia

na sklade

10,89 € s DPH 12,10 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,09 € s DPH


Prekladateľ: Slavomír Bachura
Rok vydania: 2015
Počet strán: 176
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 9-788097-182366

O knihe

Šče ne vmerla i ne vmre je živelný rozhovor, písaný v zhone, zahorúca, ako pokus zachytiť pulzujúci rytmus histórie, ktorá tak úpenlivo upriamila pozornosť na východnú hranicu Európy. Je to vášnivý rozhovor poľského reportéra Pawła Smoleńského s Jurijom Andruchovyčom, ukrajinským básnikom, prozaikom a hudobníkom, ktorý spolu s tisíckami ľudí protestoval na Námestí nezávislosti. Je to pokus o prehodnotenie vnímania národného úspechu a prehry, pýchy i predsudkov k susedom.

Majdan, Janukovyč, Krym, Donbas, Putin atď. sú pojmy, ktoré ešte nedávno dominovali skoro vo všetkých európskych tlačových agentúrach. Slová tejto knihy boli písané v momente, keď boli oči celého sveta obrátené na Ukrajinu.

O autorovi

Paweł Smoleński

Paweł Piotr Smoleński (*1959), poľský novinár, reportér a spisovateľ. Prácu novinára začínal v samizdatoch a  v  exilovom časopise Kultúra, ktorý vychádzal v  Paríži. Od roku 1993 píše pre Gazetu Wyborczu. V  súčasnosti je Paweł Smoleński považovaný za jedného z  najlepších novinárov venujúcich sa problematike Blízkeho východu. Jeho prvá kniha z tejto oblasti z roku 2004 nesie názov Irak, piekło w raju (Wydawnictwo Czarne). Nasledujúcou zbierkou reportáží s  názvom Arab strzela, Żyd się cieszy (Świat książki, 2012) sa prenáša do Izraela a  na územie Palestínskej autonómie. Jeho potreba písať o  tých, ktorí potrebujú pomoc, predurčila aj jeho najnovšiu knihu Šče ne vmerla i ne vmre, rozhovor s Jurijom Andruchovyčom (Absynt, 2015).

Recenzie

Šče ne vmerla i ne vmre

Ide o pokus, ako prehodnotiť vnímanie národného úspechu a prehry, pýchy i predsudkov k susedom.

Ľubomír Jaško, aktuality.sk

Šče ne vmerla i ne vmre

Šče ne vmerla i ne vmre je naozaj živelný rozhovor, písaný zahorúca. Je to pokus zachytiť jeden z historických momentov v moderných dejinách jedného národa. Aspoň taká bola predstava hlavného respondenta a aj pýtajúceho sa. Zo slov odpovedajúceho však cítiť okrem hnevu nad minulosťou aj množstvo optimistických vízií, napríklad o renesancii ukrajinského občianstva.

Jozef Kuric, bloger