Šče ne vmerla i ne vmre

Rozhovor s Jurijom Andruchovyčom

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 9,90 € 11,00 €


PrekladateľSlavomír Bachura
Rok vydania 2015
Počet strán 176
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 9-788097-182366

Paweł Piotr Smoleński (*1959), poľský novinár, reportér a spisovateľ. Prácu novinára začínal v samizdatoch a  v  exilovom časopise Kultúra, ktorý vychádzal v  Paríži. Od roku 1993 píše pre Gazetu Wyborczu. V  súčasnosti je Paweł Smoleński považovaný za jedného z  najlepších novinárov venujúcich sa problematike Blízkeho východu. Jeho prvá kniha z tejto oblasti z roku 2004 nesie názov Irak, piekło w raju (Wydawnictwo Czarne). Nasledujúcou zbierkou reportáží s  názvom Arab strzela, Żyd się cieszy (Świat książki, 2012) sa prenáša do Izraela a  na územie Palestínskej autonómie. Jeho potreba písať o  tých, ktorí potrebujú pomoc, predurčila aj jeho najnovšiu knihu Šče ne vmerla i ne vmre, rozhovor s Jurijom Andruchovyčom (Absynt, 2015).

Šče ne vmerla i ne vmre je živelný rozhovor, písaný v zhone, zahorúca, ako pokus zachytiť pulzujúci rytmus histórie, ktorá tak úpenlivo upriamila pozornosť na východnú hranicu Európy. Je to vášnivý rozhovor poľského reportéra Pawła Smoleńského s Jurijom Andruchovyčom, ukrajinským básnikom, prozaikom a hudobníkom, ktorý spolu s tisíckami ľudí protestoval na Námestí nezávislosti. Je to pokus o prehodnotenie vnímania národného úspechu a prehry, pýchy i predsudkov k susedom.

Majdan, Janukovyč, Krym, Donbas, Putin atď. sú pojmy, ktoré ešte nedávno dominovali skoro vo všetkých európskych tlačových agentúrach. Slová tejto knihy boli písané v momente, keď boli oči celého sveta obrátené na Ukrajinu.

Súvisiace produkty