Kolymské denníky

Tlačená verzia

dočasne vypredané

11,69 € s DPH 12,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,39 € s DPH 8,69 €


Prekladateľ: Patrik Oriešek
Rok vydania: 2017
Počet strán: 352
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-84-2

O knihe

Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri. A k tomu minulosť zjazvená stovkami gulagov a zem nasýtená zlatom. Cez to všetko sa ťahá viac ako dvetisíc kilometrov dlhá cesta vydláždená mŕtvolami väzňov, ktorí ju kedysi dávno stavali. Akoby sme hovorili o nejakej neznámej a nepochopiteľnej planéte.

Enfant terrible poľskej reportáže Jacek Hugo-Bader sa vybral na dlhú púť stopom naprieč celou Kolymou. Ako predobraz svojej cesty si vybral autobiografické Kolymské poviedky ruského spisovateľa Varlama Šalamova, jedného z najvýraznejších predstaviteľov tzv. „lágrovej literatúry“. Navštevuje zlatokopecké osady, stretáva ľudí poznačených gulagmi a celý čas sa snaží nájsť odpoveď na jedinú otázku: „Čo je to vlastne Kolyma?“ Dobrodružný reportážny cestopis Jacka Huga-Badera je pravým sibírskym „Na ceste“. Je to silný príbeh, kde hranice medzi skutočnosťou a magickým nadreálnom prakticky neexistujú.

Kniha vychádza v preklade Patrika Orieška.

O autorovi

Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader (*1957), poľský novinár, reportér a dokumentarista. Od počiatku 90. rokov zviazaný najmä s denníkom Gazeta Wyborcza. Pracoval ako učiteľ dejepisu, pedagóg v špeciálnej škole i terapeut v manželskej poradni. Od roku 1982 sa angažoval v demokratickej opozícii, najmä v štruktúrach „Solidarności“.
Kolymské denníky (Vydavateľstvo Absynt, 2016) sú prvou knihou výrazného predstaviteľa súčasnej poľskej reportážnej školy Jacka Huga-Badera. Spracoval v nej svoju púť po známej viac ako dvetisíc kilometrov dlhej Kolymskej ceste z Magadanu do Jakutska po stopách ruského spisovateľa Varlama Šalamova, ktorý dlhé roky prežil v sovietskych gulagoch. Magický príbeh Poliaka, ktorý sa stopom presúva po „kraji sveta“ na ďalekej ruskej Sibíri je dobrodružným cestopisom, ktorého trasa vedie pomedzi zlatokopecké osady a hrdzavejúce drôty bývalých gulagov.

Recenzie

Kolymské denníky

Baderove zážitky sa svojím spôsobom podobajú súčasným zápisom cestovateľských blogov, ktoré sa však v každej kapitole plynulo preplietajú s geograficko-politickými popismi. Tak vzniká ideálna spleť súvislostí, ktorá vytvára dokonalý obraz sovietskeho impéria a aj objektivizujúci pohľad na postsovietske Rusko, ktorého patologické symptómy sú na tomto mieste ešte akútnejšie, pretože sú znásobené chronickosťou periférie.

Jozef Kuric, Blog - Denník N

Kolymské denníky

Toto neobyčajné spojenie surovosti kosťami presýtenej tajgy s pôvabmi rýdzo ľudských príbehov tvorí vynikajúci destilát hodný svojho vydavateľa a patrí do poličky každého milovníka cestopisnej reportáže. Jedinečná kniha, hotová zlatá žila objavená v útrobách zeme!

Denis Horváth, Medzi knihami

Kolymské denníky

Je to kniha o obyčajných ľuďoch, nie dobrých alebo zlých, ale o ľuďoch Kolymy. Čo ich vystihuje najviac? Zmierenie. Kolymu si nevyberáte, Kolyma si vyberá vás.

Samo Marec, Magazín o knihách

Kolymské denníky

Ľudia, s ktorými sa Hugo-Bader stretáva, sú neskutočnými zjavmi. Nebyť fotografií, na ktorých sú zachytení a ktoré sú súčasťou knihy, nedalo by sa uveriť tomu, že sú reálnymi ľudskými bytosťami.

Anton Vydra, .týždeň

Súvisiace produkty