• -10%

Kasta

Korene našej nespokojnosti

Tlačená verzia

Vypredané (Dostupné v kníhkupectvách)

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 15,21 € 16,90 €


PrekladateľIvana Krekáňová
Rok vydania 2022
Počet strán 510
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-360-4
Kategória

Mimo edície

Isabel Wilkerson, americká novinárka a spisovateľka, držiteľka Pulitzerovej ceny. Patrí medzi popredné postavy svetovej dokumentárnej prózy. Vo svojich knihách ukazuje, ako nám minulosť môže napomôcť pri pochopení súčasnosti, pričom sa zaujíma najmä o ľudí neviditeľných a marginalizovaných. Vo svojej debutovej knihe The Warmth of Other Suns (2010) spracúva nesmierne širokú tému migrácie Afroameričanov z amerického juhu na severozápad, ktorá prebiehala v rokoch 1915 – 1970. Jej druhá kniha Kasta s podtitulom Korene našej nespokojnosti (2020, slovenské vydanie: Absynt 2022) do hĺbky skúma americký rasizmus ako nepísaný kastový systém.

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať. Dostane v nemocnici lieky? Môžu sa títo dvaja zosobášiť? Smie sa pohybovať po tejto časti mesta? Bude mať doma pitnú vodu? Prežije pôrod? Môžu ho beztrestne zastreliť? Aj o tom je Kasta Isabel Wilkerson. Lenže ako to súvisí s Amerikou?

Analýzou ľudského genómu sa zistilo, že všetci ľudia sú na 99,9 % rovnakí! Rasa teda nie je vedecký, ale len sociálny konštrukt. A napriek tomu svet stále ovláda fenomén nepísaných zákonov, ktoré ľuďom od narodenia určujú pevné a nemenné miesto v spoločnosti. „Nikto nebol biely, kým neprišiel do Ameriky,“ napísal raz americký spisovateľ James Baldwin, čím chcel povedať, že „farebnú“ nálepku nedostáva človek od prírody, ale od spoločnosti. A to, čo sa skrýva pod každou nálepkou, to sú stáročia histórie, stereotypov a predpokladov, ktoré určujú miesto človeka v ľudskej hierarchii. A teda bludný kruh kastového systému.
Americká novinárka a spisovateľka Isabel Wilkerson, držiteľka Pulitzerovej ceny, skúma americký rasizmus veľmi prekvapivo – ako druh kastového systému. Vo svojej neobyčajnej knihe Kasta nám ponúka dôsledný portrét tohto fenoménu, veľmi zaujímavo ho porovnáva s kastovými systémami v Indii či v nacistickom Nemecku a hľadá ich spoločné piliere. Wilkerson pátra po historických príčinách vzniku rasizmu a skúma tiež vývoj rasových teórií.
Svoj široký výskum napokon prepája s príbehmi obyčajných ľudí, aby nám ukázala, ako tento systému funguje v praxi. Nielen v časoch otrokárstva, ale aj dnes.
Výnimočná kniha Kasta s podtitulom Korene našej nespokojnosti vychádza v preklade Ivany Krekáňovej.

Súvisiace produkty

Země nomádů

Země nomádů

Jessica Bruder

Na sklade

  • -10%

15,21 €