• -10%

Eben

Eben
  • -10%

dočasne vypredané

11,69 € s DPH 12,99 €
Prekladateľ: Jozef Marušiak
Rok vydania: 2016
Počet strán: 344
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-54-5

O knihe

Čo vlastne vieme povedať o Afrike? Porovnajme si svoje vedomosti a skúsenosti s legendou svetovej reportáže Ryszardom Kapućińskim, ktorý vo svojej knihe Eben prináša komplexný obraz čierneho kontinentu – zo severu na juh, z východu na západ.

Nie sú to len politické a dejinné zvraty – v centre jeho záujmu stojí obyčajný človek čeliaci nielen ukrutnostiam podnebia, ale aj svojich ľudských druhov. Vďaka Kapuścińského knihe Eben pochopíme, akú hodnotu má hrsť ryže, hlt vody, prievan a kúsok tieňa tam, kde človek musí denno-denne bojovať o holý život.

Eben nie je rozprávaním o neznámej Afrike. Naopak – Afrika v Kapuścińského podaní je čímsi dôverne známym. Kapuściński v Afrike totiž dlhé roky skutočne žil, prenikal do jej podstaty, žil s ľuďmi, žil Afriku. A tak o Afrike dokáže aj rozprávať. Kniha Ryszarda Kapuścińského Eben prichádza vo vynikajúcom preklade Jozefa Marušiaka.

O autorovi

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v  roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, najmä reportáži. Publikoval v  mnohých poľských novinách, v  časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i  v  zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy, v  ktorých sa venoval najmä problematike tretieho sveta – Afrike a  Latinskej Amerike (Čierne hviezdy, 1963; Keby celá Afrika, 1969; Kristus s puškou na pleci, 1975; Ďalší deň života, 1976). Kniha Eben (1998, Absynt, 2016) je skvelým úvodom do "problematiky" Afriky zmietajúcej sa v koloniálnych a postkoloniálnych časoch.

Svetový ohlas si však získala najmä Futbalová vojna (1978), v  ktorej sugestívnym spôsobom opísal udalosti i  pozadie vojny medzi Salvádorom a  Hondurasom v  roku 1969. V knihe Cisár (1978) sa zas veľmi pôsobivo zmocnil udalostí etiópskej revolúcie, ktorá zvrhla cisára Haile Sellassieho. V diele Šachinšach (1982, Absynt, 2016) zasa sledujeme pád režimu iránskeho šacha Rezu Pahlavího a  nastolenie fundamentalistickej vlády ajatolláha Chomeíniho.

Recenzie

Eben

Napriek množstvu desivých tém je to úžasné čítanie, pretože len máloktoré texty dokážu aj po rokoch tak vystihnúť dnešnú Afriku, priblížiť majestátnosť prírody, farby a vône krajín i mentalitu a pre nás tajomnú logiku ich obyvateľov, ako Eben Ryszarda Kapuścińského.

Marek Vadas

Eben

Kapuścińského dar kryštalického opisu snáď v žiadnom inom diele nenašiel takú podobu ako v knihe Eben, ktorá predstavuje súborný medailón štyridsiatich rokov autorovho života v Afrike.

The New York Times

Eben

V knihe reportáží Eben autor opisuje africký rasizmus, obrovskú a rozhodujúcu rolu, akú hrá v krajine to, ku ktorému etniku či kmeňu človek patrí. Venuje sa mnohým konfliktom, vojnám a masakrom, ich dlhodobejším a hlbším príčinám spôsobeným často správaním kolonizátorov.

Jana Beňová, Denník N

Eben

Nielen novinár a nielen spisovateľ Kapuściński nás tentoraz pozýva spoznať prapôvodný kontinent. Afriku, akú dokázal zakonzervovať svojimi očami, očami jej fanúšika a milovníka, už nikdy takto neuvidíme. Z čítania sa teda stáva výprava na planétu vzdialenú, ale prítomnú v každom z nás.

Andrej Demeter Adamčák, Rádio_FM