Šachinšach

Tlačená verzia

dočasne vypredané

9,89 € s DPH 10,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,29 € s DPH


Prekladateľ: Karol Chmel
Rok vydania: 2016
Počet strán: 160
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-71-2

O knihe

Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a mocnej krajiny k vládnutiu by bol možno aj vtipný, keby ruka v ruke s jeho túžbou po silnej krajine nešiel aj krutý teror a väznice plné mučených odporcov.

Irán bol štátom, ktorý patril „kráľovi kráľov“ a niekoľkým jeho najbližším dvoranom. Štát plný korupcie a bezohľadnosti so všemocnou tajnou políciou však nemohol vydržať dlho. Ryszard Kapuściński v knihe Šachinšach s chirurgickou presnosťou popisuje, ako samoľúbosť iránskeho vládcu doviedla Irán krok za krokom až k revolúcii.

Kapuściński popisuje mechanizmy a fungovanie nielen tejto revolúcie, ale využíva aj skúsenosti z iných nepokojných krajín, v ktorých sa počas svojej reportérskej kariéry stal svedkom štátnych prevratov – skúma príčiny i dôsledky revolúcií, ktoré sa na seba častokrát veľmi podobajú. V knihe Šachinšach našiel opäť svojský a osobitý kľúč k rozprávaniu a čitateľ tak dostane okrem poznania aj skvostný literárny zážitok.

Kniha vychádza vo výbornom preklade Karola Chmela.

O autorovi

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v  roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, najmä reportáži. Publikoval v  mnohých poľských novinách a  časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i  v  zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy, v  ktorých sa venoval najmä problematike tretieho sveta – Afrike a  Latinskej Amerike (Čierne hviezdy, 1963; Keby celá Afrika, 1969; Kristus s puškou na pleci, 1975; Ďalší deň života, 1976). Kniha Eben (1998, Absynt, 2016) je skvelým úvodom do "problematiky" Afriky zmietajúcej sa v koloniálnych a postkoloniálnych časoch.
Svetový ohlas si však získala najmä Futbalová vojna (1978), v  ktorej sugestívnym spôsobom opísal udalosti i  pozadie vojny medzi Salvádorom a  Hondurasom v  roku 1969. V knihe Cisár (1978) sa zas veľmi pôsobivo zmocnil udalostí etiópskej revolúcie, ktorá zvrhla cisára Haile Sellassieho. V ďalšom diele Šachinšach (1982, Absynt, 2016) sledujeme pád režimu iránskeho šacha Rezu Pahlavího a  nastolenie fundamentalistickej vlády ajatolláha Chomeíniho.

Recenzie

Šachinšach

Neobmedzil som sa len na sledovanie aktuálnych udalostí, študoval som tiež knihy o Islame. Mojím zámerom bolo opísať ľudí, ich mentalitu i spôsob vnímania sveta. Skúsenosti ma naučili, že z každého miesta našej planéty vyzerá svet trochu inak. Obyvateľ Európy vidí svet inými očami ako Afričan. Bez neustále sa opakujúcich pokusov vniknúť a pochopiť inú percepciu cítenia a opisovania, zostane pre nás svet navždy neznámy.

Ryszard Kapuściński

Šachinšach

Šachinšach je mimoriadne sugestívna žurnalistika, v ktorej sa snúbia cit pre obrazové detaily s literárnym popisom. Autor čitateľovi predkladá mozaiku, ktorú skladá z vlastných poznámok, ústrižkov z novín a úryvkov kníh. Obraz sa tak stáva plastickým, pretože ho netvoria iba fakty, ale aj osobné dojmy, pamäť a asociácie autora.

Jozef Kuric, Blog - Denník N

Šachinšach

Ryszard Kapuściński dokázal na 150-tich stranách svojej knihy dokonale opísať príčiny vzniku islamskej revolúcie i náladu, ktorá v tamojšej spoločnosti panovala. Príbeh vzbury, ktorá vyústila do revolúcie, na základe ktorej diktatúru šacha vystriedala moslimská republika, ktorá má od demokracie tiež veľmi ďaleko.

Ľubomír Šulko, Hospodárske noviny