• -10%

To, čo máš okolo krku

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 10,08 € 11,20 €


PrekladateľKristína Karabová
Rok vydania 2023
Počet strán 300
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-425-0
Kategória

Mimo edície

Chimamanda Ngozi Adichie (1977) je nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu a ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA.

V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literárnu cenu, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek (Purple Hibiscus). Svojou prvou knihou vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť. V roku 2006 vydala druhý román Polovica žltého slnka (Half of a Yellow Sun), ktorého dej sa odohráva v čase nigérijskej občianskej vojny v rokoch 1967 – 1970. Kniha Amerikánka (Abysnt, 2017) je jej tretím románom. Na pozadí ľúbostného príbehu v ňom analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity. Kniha by mala byť onedlho sfilmovaná.

Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jeden z nich vyšiel aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We should all be feminists).

Dojemné i angažované poviedky obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie prenikajú pod povrch vzťahov medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, ale aj Nigériou a západným svetom. Táto kniha predstavuje jej rozprávačské majstrovstvo v tej najčistejšej podobe!

To, čo máš okolo krku je zbierka dvanástich vybrúsených poviedok Chimamandy Ngozi Adichie, v ktorých sa stretávajú a prepletajú nielen malé ľudské osudy, ale aj veľké dejiny či rôzne kultúry. Sú to texty presiaknuté krásou, smútkom i túžbou, ale aj osamelosťou a čírou ľudskou beznádejou.

Čo prežije nigérijská žena, ktorá žiada o americké víza? Zvládne Kamara po príchode do Ameriky prácu opatrovateľky detí v bohatej rodine? Akých duchov vidí penzionovaný univerzitný profesor vo svojej minulosti? A prečo nigérijská mladomanželka v New Yorku rýchlo zistí, že nikdy nebude schopná vzdať sa svojej identity?

Príbehy z poviedkovej zbierky Chimamandy Ngozi Adichie To, čo máš okolo krku sa zaoberajú témami feminizmu, rasizmu, pamäti, spoločenských rozdielov, sexuálneho obťažovania, náboženského porozumenia, hľadania a strácania identity i vlastného miesta na tejto obrovskej planéte. No popri všetkých tých dôležitých témach v rukách držíme predovšetkým výnimočnú literatúru.

Poviedková kniha To, čo máš okolo krku od obľúbenej a oceňovanej nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie vychádza v preklade Kristíny Karabovej.

Súvisiace produkty

Kasta

Kasta je nálepka, ktorá hovorí, ako máme s človekom zaobchádzať.

Viac info

Kasta

Isabel Wilkerson

e-kniha

  • -10%

17,91 €