Nezastupiteľná ženská sila v absyntovkách

Nezastupiteľná ženská sila v absyntovkách


Dozrel čas pozrieť sa lepšie na ženy v knihách vydavateľstva Absynt. Ženy, ktoré konajú, plánujú, zachraňujú. Nasledovaniahodné ženy a ich skutočné príbehy. Predurčené roly a nerovné príležitosti? To nie je nič pre ne! Predstavujeme vám silnú päticu hrdiniek, o ktoré sa môžete kedykoľvek oprieť
.

Amerikánka Chimamanda Ngozi Adiche

Príbeh nigérijského dievčaťa vychovaného inak – ku vzdelaniu a hrdosti. Ifemelu hľadá svoje miesto pod slnkom, no je to o to zložitejšie, že ho hľadá v USA. Americký sen sľubuje všetko úžasné a dokonalé, no treba prijať jeho kruté pravidlá. Hrdinke knihy Amerikánka však všetky tie predsudky a skryté rasizmy vôbec nie sú po chuti. Úprimná autobiografia vás prevedie dôležitými momentmi, ktoré sformovali túto podmanivú a silnú autorku. Romantická línia knihy vám nedovolí zaspať celých šesťsto strán. Skúste to, nepreháňame! Nie nadarmo dostala prezývku „literárna Beyoncé“. Ak sa rozhodnete pre Chimamandu, siahnite rovno aj po jej manifeste Všetci by sme mali byť feminist(k)ami, v ktorom jedným dychom a zrozumiteľným slovníkom vysvetľuje svoj postoj feministky.

Vojna nemá ženskú tvár – Svetlana Alexijevič

Svetovú vojnu pripomínajú monumentálne bronzové sochy vojakov, no často sa zabúda, že v nej bojovali aj tisícky žien. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru, sa im však rozhodla prinavrátiť ich hlas. Napriek nevôli mužov a bdelému oku ruského cenzora nám v knihe Vojna nemá ženskú tvár sprostredkúva autentické výpovede stoviek sovietskych vojačiek i zdravotníčok - pamätníčok Veľkej vlasteneckej vojny. Príbehy sú obrazotvornejšie ako čokoľvek, čo ste kedy o vojne čítali. Nahliadnite prostredníctvom knihy do životov týchto takmer zabudnutých hrdiniek.

Všetky Larine vojny – Wojciech Jagielski

Dych berúci príbeh obyčajnej gruzínskej ženy, ktorá je ako matka odhodlaná putovať z Čečenska až do Sýrie, aby vypátrala svojich dvoch synov. Jej rozprávanie však vôbec nie je iba o vojnách v Sýrii či v Čečensku. Toto je Larin život v celej svojej kráse - bez príkras, zbytočných slov, plný lásky a citu. Začítajte sa do príbehu ženy a matky bojujúcej o vlastné miesto vo svete, ktorá napriek všetkému nestráca nádej a optimizmus.

Proti všetkým pravidlám – Ariel Levy

Život úspešnej americkej novinárky z časopisu The New Yorker v sebe ukrýva viaceré tienisté stránky a s nimi spojené tajomstvá. Ariel veľa cestuje, píše o zaujímavých ženách, ktoré „majú čo povedať“, jej život sa napĺňa, v dôsledku čoho viac ráz vykypí, až napokon je to práve ona, ktorá „má čo povedať“. Kniha Ariel Levy vás opantá a pohltí od začiatku až do konca.

Moruša – Iboja Wandall-Holm

Zo Slovenského štátu utiekla v devätnástich, no deportácie ju napokon zastihli v susednom Maďarsku. Peklu koncentračných táborov sa nevyhla, no zomrieť tu nemala. Zocelená túžbou žiť sa vydáva hľadať vlastné šťastie. Jej rozprávanie je nielen kamienkom do mozaiky tragédie slovenských Židov, ale aj o nesmiernej cene ľudského života, o obrovskej túžbe žiť a neprestať byť človekom. Na tento príbeh len tak nezabudnete.