• -10%

Tancujúce medvede

Tancujúce medvede
  • -10%
Reportáže z transformácie
Tlačená verzia

dočasne vypredané

9,89 € s DPH 10,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,29 € s DPH


Prekladateľ: Karol Chmel
Rok vydania: 2017
Počet strán: 232
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-13-9

O knihe

Witold Szabłowski hovorí, že sme ako tancujúce medvede. Nie, nie je to žiadna nová „darwinovská“ teória. Akt oslobodenia cvičeného medveďa je jeho metaforou vývoja spoločnosti v strednej a južnej Európe po páde komunistických režimov.

V tejto knižke stačí zameniť slovo „medveď“ za iné, napríklad Poliak, Slovák, Srb alebo Rumun, aby sme pochopili, aká bola naša cesta za slobodou a ako sme sa s ňou snažili a vlastne aj stále snažíme vyrovnať. Sloboda totiž vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Kto prežil celý život na reťazi, nemá odkiaľ poznať slobodu. A je jedno, či hovoríme o cvičenom medveďovi v klietke, alebo o človeku za železnou oponou.

Kniha Witolda Szabłowského Tancujúce medvede vychádza v preklade Karola Chmela.

O autorovi

Witold Szabłowski

Witold Szabłowski (*1980), poľský novinár a reportér, od roku 2006 spojený najmä s denníkom Gazeta Wyborcza a jeho reportérskou prílohou Duży Format. Patrí medzi najvýraznejších predstaviteľov mladej generácie poľskej reportážnej školy.Vyštudoval žurnalistiku a politológiu na Varšavskej univerzite. Medzi jeho osudové témy patrí najmä Turecko, kde študoval a istý čas aj žil.

Je autorom viacerých reportážnych kníh. Najúspešnejšou z nich bol súbor reportáží o Turecku s názvom Vrah z mesta marhúľ (Vydavateľstvo Absynt, 2017). Za túto knihu si vyslúžil nomináciu na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike.

V roku 2014 vydal knihu Tancujúce medvede (Vydavateľstvo Absynt, 2017). História cvičených medveďov je presnou metaforou dvadsiatich piatich rokov od pádu komunizmu v strednej a južnej Európe a zároveň peknou literárno-reporážnou hrou a hľadaním paralel medzi životom zvieraťa a človeka. Kniha Tancujúce medvede sa stretla v Poľsku s veľkým čitateľským ohlasom.

Recenzie

Tancujúce medvede

Kniha reportáží Witolda Szabłowského na výstižnej analógii ukazuje, že naučiť sa slobode je strastiplný a komplexný proces, či už ide o zvieratá alebo o ľudí.

Tomáš Hučko, Kapitál

Súvisiace produkty