Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie (1977) je nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu a ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA.

V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literárnu cenu, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek (Purple Hibiscus). Svojou prvou knihou vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť. V roku 2006 vydala druhý román Polovica žltého slnka (Half of a Yellow Sun), ktorého dej sa odohráva v čase nigérijskej občianskej vojny v rokoch 1967 – 1970. Kniha Amerikánka (Abysnt, 2017) je jej tretím románom. Na pozadí ľúbostného príbehu v ňom analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity. Kniha by mala byť onedlho sfilmovaná.

Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jeden z nich vyšiel aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We should all be feminists).

Súvisiace produkty