Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie (1977) je nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu. Ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA. V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek (Purple Hibiscus). Svojou prvou knihou vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť. V roku 2006 vydala druhý román Polovica žltého slnka (Half of a Yellow Sun, slovenské vydanie: Absynt 2021), ktorého dej sa odohráva v čase nigérijskej občianskej vojny v rokoch 1967 – 1970.
Za román Polovica žltého slnka získala roku 2007 prestížnu cenu Women’s Prize, ktorá sa od roku 1996 každoročne udeľuje ženskej autorke za najlepší anglicky napísaný román. (V roku 2020 sa organizátori Women’s Prize rozhodli udeliť aj cenu „Winner of Winners“ za celé štvrťstoročie histórie tejto ceny a spomedzi všetkých dvadsiatich piatich víťaziek ju udelili práve Adichie.) V roku 2009 vydala zbierku poviedok To, čo máš okolo krku (The Thing Around Your Neck, slovenské vydanie: Absynt 2023). Vo svojom ďalšom románe Amerikánka (Americanah, slovenské vydanie: Absynt 2018) na pozadí ľúbostného príbehu analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity.
Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jedno z nich vyšlo aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We Should All Be Feminists, slovenské vydanie: Absynt 2017). Jeho voľným pokračovaním je knižka Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách (Dear Ijeawele or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions, slovenské vydanie: Absynt 2020). V roku 2021 vydala osobnú esej Pár poznámok o smútku (Notes on Grief, slovenské vydanie: Absynt 2022), v ktorej sa dotýka pandémie Covid-19, no predovšetkým sa týmto osobným textom snaží vyrovnať so smrťou svojho milovaného otca.
Chimamanda Ngozi Adichie odhodlane pomáha mladým nádejným literárnym talentom a v Nigérii založila Spisovateľskú dielňu, kde sa hlásia ľudia z celého sveta.

Súvisiace produkty