• -10%

Ríša chirurgov

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 26,91 € 29,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 20,90 €


PrekladateľDana Petrigáčová
Rok vydania 2023
Počet strán 528
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-437-3
Kategória

Dejiny

Jürgen Thorwald (1915 – 2006) sa narodil v nemeckom Solingene. Jeho prvé rozprávačské a spisovateľské pokusy z chlapčenských čias sa spájajú s námorníctvom, medicínou, letectvom a literatúrou. Začal študovať medicínu, štúdium však prerušil pre ochorenie obličiek, ktoré mu zmenilo celý život. Rozhodol sa stať učiteľom ako jeho otec, a tak študoval filológiu, hoci viac v nemocničných izbách než v posluchárňach. Keď vypukla vojna, povolali ho do námorníctva, ale vzápätí ho vyhlásili za neschopného služby. Vďaka spisovateľskému nadaniu ho prijali ako „zelenáča“ na oddelenie vrchného velenia námorníctva, kde sa podľa amerického a anglického vzoru snažil vypracovať na fundovaného námorného spisovateľa. V roku 1948 mu vyšla kniha pod názvom Es begann an der Weichsel (Začalo to na Visle), dielo, ktoré podľa kritiky vtedajšej medzinárodnej tlače prevýšilo námetom i duchovným postojom všetky ostatné zobrazenia nemeckej porážky na východe. Nasledovalo pokračovanie: Das Ende an der Elbe (Koniec na Labe, dnes sú obidve dostupné v jednom zväzku Die grosse Flucht, Veľký útek), ktoré sa dodnes považuje za klasické historické dielo. Niečo podobné platí aj pre jeho dvojzväzkové dejiny chirurgie: Storočie chirurgov a Ríša chirurgov, ktoré zožali celosvetový úspech podobne ako kriminálno-historické odborné publikácie Storočie detektívov a Hodina detektívov. Knihy Jürgena Thorwalda patria medzi klasiku populárno-vedeckej literatúry.

Prežite na vlastnej koži prerod chirurgie z krvavého strašiaka na modernú a bezbolestnú medicínsku disciplínu. Pokračovanie obľúbenej knihy Storočie chirurgov od Jürgena Thorwalda ponúka ďalšie príbehy pozoruhodných dejín medicíny. Pripravte sa, hviezdne hodiny chirurgie práve začínajú!

Šestnásteho októbra 1846 sa v Massachusetts General Hospital v Bostone podarilo uskutočniť prvú bezbolestnú operáciu pod narkózou. Začína sa tak bezprecedentný vývoj modernej chirurgie. Jürgen Thorwald opisuje jej rozhodujúce etapy prostredníctvom pôsobivých príhod, ktoré stáli na počiatku nových medicínskych poznatkov a metód. Rozpráva o boji za uznanie, o víťazstvách, ale aj o porážkach priekopníkov chirurgie.

Knihy Jürgena Thorwalda predstavujú populárno-vedeckú literatúru v tej najlepšej podobe. S veľkým rozprávačským majstrovstvom nám predstavuje svety medicíny či kriminalistiky z tých najnezvyčajnejších uhlov pohľadu. Ríša chirurgov, ktorá pôvodne vyšla v roku 1958, predstavuje pokračovanie obľúbenej knihy Storočie chirurgov. Thorwald sa v nej venuje boju chirurgov o „biele miesta“ ľudského tela – srdce, pľúca, štítnu žľazu, miechu a mozog. Dejiny chirurgie v knihe Ríša chirurgov siahajú až do najmodernejších čias a atraktívne sú aj vďaka pohnutým ľudským osudom odohrávajúcim sa na ich pozadí a dramatickým životným príbehom, ktoré stoja za každým novátorským chirurgickým činom. Narkóza pomocou éteru, antisepsa či asepsa položili základy chirurgie, akú poznáme dnes. Ak politici hovoria o ríšach, ktoré tvorí vojenská a hospodárska moc, Thorwald hovorí o ríši, ktorá vznikla z boja o život človeka. Jej hrdinami sú lekári a lekárky.

Ríša chirurgov Jürgena Thorwalda vychádza v preklade Dany Petrigáčovej.

Súvisiace produkty