• -10%

Správna posádka

Americká cesta do vesmíru

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,01 € 18,90 €
- +
Autor
PrekladateľSamuel Marec
Rok vydania 2022
Počet strán 436
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-347-5
Kategória

Mimo edície, CELÉ ZLE

Tom Wolfe (1930 – 2018), americký spisovateľ a novinár spájaný najmä s literárno-žurnalistickým prúdom New Journalism. Začínal v päťdesiatych rokoch ako regionálny novinár. Svetovú slávu si získal v roku 1968 odvážnou knihou Kyselinový test (The Electric Kool-Aid Acid Test), v ktorej z prvej ruky sleduje skúsenosti amerického spisovateľa Kena Keseyho a skupiny jeho priateľov s LSD. Táto kniha je považovaná za jednu zo základných kníh hnutia hippies. Mimoriadne populárnou sa stala aj jeho kniha Správna posádka (The Right Stuff, slovenské vydanie: Absynt 2022), v ktorej priamo z prvej línie sleduje americko-sovietske vesmírne preteky a najmä sedmičku amerických astronautov, ktorí mali byť v rámci projektu Mercury prvými ľuďmi vo vesmíre.

Začínajú sa najväčšie a najdramatickejšie preteky histórie! Kto sa stane nesmrteľným hrdinom? Kto vyšle do kozmu prvých ľudí? Budú to Američania? Alebo Sovieti? Pred vašimi očami sa začína budúcnosť! Buďte pri tom!

Až do roku 1979, kedy po prvý raz vyšla slávna a dnes už klasická vesmírna reportáž Toma Wolfa Správna posádka, malo len málo ľudí predstavu o tom, čo so sebou prináša život astronauta. Objavovanie nekonečného kozmu je fascinujúce. No rovnako vzrušujúci je aj vnútorný vesmír astronautov.

Keď roku 1957 poslali Sovieti na orbitu satelit Sputnik 1, v USA sa spustila panika. Čo ak sa tým pre úhlavných nepriateľov otvára možnosť bombardovania z vesmíru? V centre Wolfovej pozornosti stojí posádka projektu Mercury, ktorá sa sformovala roku 1958. Cieľom projektu bolo vyslať prvý raz do vesmíru ľudskú posádku a dostať ju aj bezpečne naspäť na Zem. Zo silnej sedmičky astronautov, do ktorej vkladala svoje nádeje celá Amerika, sa stali nesmrteľní hrdinovia. A to dávno pred plánovaným letom mimo zemskej atmosféry. Určite v sebe mali čosi, čo hraničilo so šialenstvom. No mali aj odvahu nesmrteľných kovbojov.

Tom Wolfe pred nami otvára fascinujúcu kapitolu dejín dobývania vesmíru, keď sa zo skratky NASA stal skutočný pojem a sny sa menili na realitu. Tu sa začína budúcnosť!

Tom Wolfe bol jedným z vrcholných predstaviteľov literárno-žurnalistického prúdu známeho ako „New Journalism“, ktorý v sebe spájal to najlepšie z literatúry a novinárčiny. Jeho vesmírna reportáž Správna posádka s podtitulom Americká cesta do vesmíru vychádza v preklade Samuela Marca.

Ukážku z knihy si môžete prečítať tu

Súvisiace produkty