• Predpredaj
  • -15%

Sto pod nulou

Zimný prvovýstup na Mount McKinley

Tlačená verzia

PREDPREDAJ

Odosielame 29.2

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,22 € 17,90 €
- +
Autor
PrekladateľIvana Krekáňová
Rok vydania 2024
Počet strán 316
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 9788082034410

Art Davidson (1943), americký horolezec a spisovateľ. Je autorom viacerých kníh o pôvodných obyvateľoch a životnom prostredí, medzi ktoré patria In the Wake of the Exxon Valdez (Následky havárie Exxon Valdez), Endangered Peoples (Ohrozené národy), The Circle of Life (Kruh života) a The Vale of Kashmir (Údolie Kašmíru). Vydal aj zbierku poézie Moonrise Over Denali (Nad Denali vychádza mesiac). Jeho najznámejšou knihou je dokumentárna próza Sto pod nulou, v ktorej detailne opisuje všetky peripetie spojené so zimným prvovýstupom na najvyšší vrch Severnej Ameriky Mount McKinley. Táto kniha sa stala klasikou medzi horolezeckými publikáciami. Po fenomenálnom prvovýstupe na McKinley svoj život zasvätil ochrane prírody a kultúry pôvodných obyvateľov. Žije v horách neďaleko Anchorage so svojou manželkou Annou a ich tromi deťmi, Arthurom, Joeom a Cungom.

Milí čitatelia, milé čitateľky, táto kniha sa aktuálne nachádza v predpredaji, to znamená, že vám ju odošleme až po jej vydaní, ktoré je naplánované na 29. februára. Ak si spolu s ňou objednáte aj iné knihy, objednávku pošleme po skompletizovaní.

Pocitová teplota mohla dosiahnuť mínus sto stupňov, no ani to ich nezastavilo. Partia ôsmich horolezcov sa v roku 1967 rozhodla podniknúť zimný prvovýstup na najvyššiu severoamerickú horu Denali známu ako Mount McKinley. Sto pod nulou Arta Davidsona je skutočná horolezecká klasika!

Príbehy dobyvateľov nedobytných pólov a divokých miest našej planéty sú na prvý pohľad prosté. Prišli. Vystúpili na vrchol. Vrátili sa so slávou a poctami. Lenže expedícia je živý organizmus. Prešpikovaný priateľstvom na život a na smrť, nedôverou, zášťou, hnevom i nekonečnou náklonnosťou. A to všetko umocňujú situácie na hrane života. Inak to nebolo ani počas zimného prvovýstupu na slávnu aljašskú horu Denali v roku 1967. Partia ôsmich mužov sa pustila do projektu, ktorý bol od počiatku odsúdený na neúspech. Ako budú vzdorovať zime, víchrom a nedostatku kyslíka vo výškach nad 5000 metrov? Ako sa vysporiadajú so situáciami, keď pocitová teplota klesne na mínus sto stupňov a oni zostanú uväznení v ľadovom masíve?

Nikto pred nimi nezažil najvyššie hrebene Severnej Ameriky v zimnom šere. Nikto nevedel, ako nízko klesnú teploty, alebo aká prenikavá bude zima, keď začne fúkať vietor. A teraz to mali zistiť na vlastnej koži.

Sto pod nulou Arta Davidsona nie je to len kniha účastníka expedície, ktorý dôverne spoznal každého z jej členov. Je to aj kniha reportéra, ktorý na všetko pozerá s odstupom času a na miesto expedície sa vracia tiež prostredníctvom denníkov i rozhovorov so svojimi horolezeckými kolegami. A je to aj priamy a úprimný záznam jednej šialenej expedície, ktorú postretlo všetko – od eufórie, cez nenávisť až po smrť.

Kniha Sto pod nulou vychádza v preklade Ivany Krekáňovej.

Súvisiace produkty