• -10%

Snežný leopard

Tlačená verzia

Vypredané (Dostupné v kníhkupectvách)

Titul je dostupný v druhom vydaní

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
PrekladateľPeter Leponi
Rok vydania 2019
Počet strán 384
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-135-8
Kategória

100%

Peter Matthiessen (1927 – 2014) bol americký spisovateľ, novinár, prírodovedec a ekologický aktivista. Dodnes je jediným autorom, ktorému sa podarilo získať cenu National Book Award v kategórii beletrie i literatúry faktu. Jeho cesty ako prírodovedca a cestovateľa vyústili do množstva kníh o prírode a životnom prostredí, vrátane Snežného leoparda, knihy, za ktorú získal svoje prvé veľké ocenenie National Book Award.
Peter Matthiessen sa rovnako aktívne venoval aj beletrii. Napísal jednu zbierku poviedok a deväť románov, medzi nimi aj Hry na poliach Pána (finalista National Book Award) a trilógiu Mokrade (Vražda pána Watsona, Stratená rieka človeka a Kosť za kosťou), ktorá skrátená a v prepracovanej verzii vyšla v roku 2008 v jednom zväzku pod názvom Krajina tieňov. Za túto knihu Matthiessen získal ocenenie National Book Award v kategórii beletria. Krajina tieňov bola v roku 2010 ocenená aj Medailou Williama Deana Howellsa, ktorú udeľuje American Academy of Arts and Letters pre najvýraznejší americký román zverejnený v priebehuposledných piatich rokov. Matthiessen bol členom American Academy of Arts and Letters. Jeho posledný román V rajivyšiel tesne po jeho smrti v roku 2014.

Himalájske dobrodružstvo, nezvyčajný cestopis, hlboká meditácia i silný autobiografický román. Taký je Snežný leopard Petra Matthiessena, pútnika po zamrznutých úpätiach strechy sveta i hľadača vnútorného pokoja, román ocenený prestížnou National Book Award.

Píše sa rok 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard.
Je to nádherná kniha o svete, ktorý sa pomaly stráca pod nánosmi modernej civilizácie, o čistých ľuďoch a ich hlbokej úcte k životu.
Peter Matthiessen, spoluzakladateľ legendárneho časopisu The Paris Review, je fenomenálnym spisovateľom a jeho nadčasová knižka Snežný leopard nadväzuje na to najlepšie, čo vzniklo v žánri „nature writing“. V jeho próze jasne počuť ozveny spisovateľských a cestovateľských predchodcov – Henryho Mortona Stanleyho či Ernesta Henryho Shackeltona. Dobrodružný cestopis sa tu prepája s hlbokou meditáciou i pozoruhodnou lektúrou himalájskej filozofie.
Kniha Petra Matthiessena Snežný leopard vychádza v preklade Petra Leponiho. Ide o prvý preklad jeho diela do slovenčiny.

Súvisiace produkty