• -10%

Snežný leopard

Snežný leopard
  • -10%

predaj ukončený - titul je dostupný v 2.vydaní

11,69 € s DPH 12,99 €
Prekladateľ: Peter Leponi
Rok vydania: 2019
Počet strán: 384
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-135-8

O knihe

Himalájske dobrodružstvo, nezvyčajný cestopis, hlboká meditácia i silný autobiografický román. Taký je Snežný leopard Petra Matthiessena, pútnika po zamrznutých úpätiach strechy sveta i hľadača vnútorného pokoja, román ocenený prestížnou National Book Award.

Píše sa rok 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard.
Je to nádherná kniha o svete, ktorý sa pomaly stráca pod nánosmi modernej civilizácie, o čistých ľuďoch a ich hlbokej úcte k životu.
Peter Matthiessen, spoluzakladateľ legendárneho časopisu The Paris Review, je fenomenálnym spisovateľom a jeho nadčasová knižka Snežný leopard nadväzuje na to najlepšie, čo vzniklo v žánri „nature writing“. V jeho próze jasne počuť ozveny spisovateľských a cestovateľských predchodcov – Henryho Mortona Stanleyho či Ernesta Henryho Shackeltona. Dobrodružný cestopis sa tu prepája s hlbokou meditáciou i pozoruhodnou lektúrou himalájskej filozofie.
Kniha Petra Matthiessena Snežný leopard vychádza v preklade Petra Leponiho. Ide o prvý preklad jeho diela do slovenčiny.

O autorovi

Peter Matthiessen

Peter Matthiessen (1927 – 2014) bol americký spisovateľ, novinár, prírodovedec a ekologický aktivista. Dodnes je jediným autorom, ktorému sa podarilo získať cenu National Book Award v kategórii beletrie i literatúry faktu. Jeho cesty ako prírodovedca a cestovateľa vyústili do množstva kníh o prírode a životnom prostredí, vrátane Snežného leoparda, knihy, za ktorú získal svoje prvé veľké ocenenie National Book Award.
Peter Matthiessen sa rovnako aktívne venoval aj beletrii. Napísal jednu zbierku poviedok a deväť románov, medzi nimi aj Hry na poliach Pána (finalista National Book Award) a trilógiu Mokrade (Vražda pána Watsona, Stratená rieka človeka a Kosť za kosťou), ktorá skrátená a v prepracovanej verzii vyšla v roku 2008 v jednom zväzku pod názvom Krajina tieňov. Za túto knihu Matthiessen získal ocenenie National Book Award v kategórii beletria. Krajina tieňov bola v roku 2010 ocenená aj Medailou Williama Deana Howellsa, ktorú udeľuje American Academy of Arts and Letters pre najvýraznejší americký román zverejnený v priebehuposledných piatich rokov. Matthiessen bol členom American Academy of Arts and Letters. Jeho posledný román V rajivyšiel tesne po jeho smrti v roku 2014.

Recenzie

Snežný leopard

Kniha Snežný leopard nie je ani tak o bharaloch či leopardovi, za ktorými sa Peter Matthiessen vydal v roku 1973 do Dolpa. Je to sčasti cestovateľská, sčasti etnografická, trochu dobrodružná, ale hlavne spirituálna cesta muža časopriestorom, ktorý sa cez tajomstvo hôr jemne dotýka niečoho neznámeho, čo mu práve pre ono hľadanie uniká. Byť šťastný tu a teraz, vrhnutý do súčasnosti. Poetický štýl Petra Matthiessena mi dáva pocit, akoby som sa vracal po epickej ceste do majestátnych Himalájí a do svojho vnútra spolu s ním.

Pavol Barabáš, dokumentarista