• dotlač
  • -10%

Oči zasypané pieskom

Oči zasypané pieskom
  • dotlač
  • -10%

dotlač

10,89 € s DPH 12,10 €
- +
Prekladateľ: Juraj Koudela
Rok vydania: 2015
Počet strán: 251
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-971823-0-4

O knihe

Titul sa aktuálne dotláča, budete si naň musieť chvíľu počkať, naskladnený bude 18. 6. Ak si spolu s týmto titulom objednáte aj iné knižky, objednávku vybavíme až po naskladnení.

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Oči zasypané pieskom Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu?

Paweł Smoleński sa opäť vydáva na tie najcitlivejšie miesta, pozerá na neustále sa predlžujúci múr, číta o ďalších samovražedných útokoch, počúva o nenávisti. Snaží sa pochopiť, i keď si je vedomý, že čokoľvek pochopiť bude nekonečne zložité.

O autorovi

Paweł Smoleński

Paweł Piotr Smoleński (*1959), poľský novinár, reportér a  spisovateľ. Prácu novinára začínal v  samizdatoch a  v  exilovom časopise Kultúra, ktorý vychádzal v  Paríži. Od roku 1993 píše pre Gazetu Wyborczu. Kniha Oči zasypané pieskom je prvým dielom Pawła Smoleńského preloženým do slovenského jazyka. Slovenský čitateľ sa prostredníctvom nej môže zoznámiť s  tými najdôležitejšími črtami poľskej školy reportáže a  charakteristickými znakmi textov Pawła Smoleńského. Tými sú predovšetkým objektivita, ktorú si však nemôžeme zamieňať s  neutralitou. Smoleński neponecháva ani zrnko pochybností, na ktorej strane sú jeho preferencie a  empatia. Hoci sa rozpráva so všetkými, snaží sa každého pochopiť, cítime, že má rád poctivých, ušľachtilých a  pravých ľudí, bez ohľadu na to, či sú Palestínčania alebo izraelskí Židia.

Recenzie

Oči zasypané pieskom

Počas dlhých rozhovorov s Pawłom Smoleńským som sa musel neustále pasovať s najzaujímavejšími otázkami o Blízkom východe, aké som kedykoľvek dostal. Mohlo by sa zdať, že aby niekto tak hlboko pochopil tento divný a paradoxný región, nemôže byť z Poľska, alebo prinajmenšom by mal byť viac opálený než on. Ale nie, jeho otázky, priamočiarosť a dôvtip sú dôkazom, že reportér, ktorý sa zaoberá politickými otázkami, jednoducho musí byť zvedavý a poctivý.

Etgar Keret, spisovateľ

Oči zasypané pieskom

Poľský novinár je ochotný navštíviť všetkých, pozorne počúva o nespravodlivostiach a absurditách, ktoré židovsko-palestínsky konflikt stále so sebou prináša. Je priamym svedkom života v oblasti, ktorú síce navštevujú denne tisícky turistov a pútnikov, ale napriek tomu zostáva tajomstvom.

Ľubomír Jaško, aktuality.sk

Oči zasypané pieskom

V autorovom vnímaní tragického konfliktu vidíme citlivosť dieťaťa so skúsenosťou poľských dejín, jej dramatických i hrdinských udalostí, jej slávy i utrpenia, jej cti i šialenstva.

Adam Michnik, spisovateľ

Oči zasypané pieskom

Na slovenský trh prišlo nové vydavateľstvo – Absynt s edíciou Prekliati reportéri. Ich prvá kniha na trhu Oči zasypané pieskom Pawla Smoleńskeho je fascinujúce čítanie na rozhraní svedectva a prežitej skúsenosti. Rozhovory z Blízkeho východu ako ľudská, angažovaná a temná reportáž. Vychádza pritom z najlepších literárnych ‚orwelovských’ tradícií tohto žánra. Vyvážený, brilantný text s odvahou a vlastným postojom dáva priestor na syntézu pohľadov, názorov. Smoleński nepopisuje, ale počúva ľudí, ktorí túto knihu naozaj žijú ako humanista a zároveň rozprávač veľkého, univerzálneho príbehu. Odhaľuje strhujúci obraz sveta atomizovaného nenávisťou. Zasiahnutého prekliatím slepoty.

Robert Kirchhoff, režisér

Oči zasypané pieskom

Súbor reportážnych textov z Palestíny presahuje hranice publicistiky, vrhá do očí čitateľa štipľavý piesok a necháva ho bez kompasu tápať vo svete mien, príbehov, fragmentov, tragédií i zjavení. Ako denník noci, ako svedectvá mŕtvych. Nesentimentálne, ľudské, presné. Vydavateľstvo Absynt vrátilo edíciou Prekliati reportéri do slovenskej literatúry kult beletristickej reportáže a spôsobilo neprehliadnuteľné vlnobitie. Ďakujem vám.“

Peter Balko, scenárista, prozaik

Oči zasypané pieskom

Oči zasypané pieskom otvárajú čitateľom úplne nové videnie situácie v izraelsko-palestínskych vzťahoch. Pretože nejde len o politické, ekonomické a vojenské elity. Sila reportáží spočíva v normálnych ľuďoch a ich žalostnom či občas radostnom živote.

Ján Blažovský, Denník Pravda

Oči zasypané pieskom

Smoleński nás svojím reportážnym písaním dostane dovnútra každodennej reality izraelsko-palenstínskeho konfliktu, k príbehom reálnych ľudí. Nerobí z nich banálnych čierno-bielych hrdinov, neglorifikuje jednu ani druhú stranu. Ale čitateľa prevedie miestami, kde generácie Palestínčanov a Izraelčanov striedavo spolunažívajú a bojujú, ako keby ste tam chodili so skúseným miestnym znalcom. Ak ste ešte neokúsili poľskú reportáž, tak Oči zasypané pieskom vám ukážu kvalitu, akú by ste v slovenskom mediálnom prostredí ťažko hľadali.

Tomáš Halász fotograf a šéfredaktor MONO.sk

Oči zasypané pieskom

Zápisky z Palestíny je dôležitá kniha. A ľudská. Vychádza v časoch, keď je ľudskosť vzácna a vo vzduchu cítiť pušný prach. Vitaj na Slovensku, Paweł Smoleński. Vitaj na Slovensku Vydavateľstvo Absynt. Čakali sme na vás dosť dlho.

Fedor Gál, sociológ

Oči zasypané pieskom

Je to veľmi dôležitá a potrebná kniha. Prvýkrát som čítal tak smelý, dôkladný a hlboký obraz konfliktu, ktorý je nedeliteľnou súčasťou môjho života a celej spoločnosti. Fakt, že kniha je napísaná niekym z vonku, jej dáva nezvyčajný a často prekvapivý rozmer. To nie je „objektívny a vyvážený“ obraz komplikovanej skutočnosti – Smoleński neponecháva ani zrnko pochybností, na ktorej strane sú jeho preferencie a empatia. Hoci sa rozpráva so všetkými, snaží sa každého pochopiť, cítime, že má rád poctivých, ušľachtilých a pravých ľudí, bez ohľadu na to, či sú Palestínčania alebo izraelskí Židia. Práve preto je to kniha, ktorá mi dáva nádej, že môže byť lepšie.

Dani Tracz, izraelský vydavateľ

Súvisiace produkty