• -10%
  • Vybraný produkt

Oči zasypané pieskom

Oči zasypané pieskom
  • -10%
  • Vybraný produkt
Tlačená verzia

skladom

10,89 € s DPH 12,10 €
+ -
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,09 € s DPH


Prekladateľ: Juraj Koudela
Rok vydania: 2015
Počet strán: 251
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-971823-0-4

O knihe

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Oči zasypané pieskom Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu?

Paweł Smoleński sa opäť vydáva na tie najcitlivejšie miesta, pozerá na neustále sa predlžujúci múr, číta o ďalších samovražedných útokoch, počúva o nenávisti. Snaží sa pochopiť, i keď si je vedomý, že čokoľvek pochopiť bude nekonečne zložité.

O autorovi

Paweł Smoleński

Paweł Piotr Smoleński (*1959), poľský novinár, reportér a  spisovateľ. Prácu novinára začínal v  samizdatoch a  v  exilovom časopise Kultúra, ktorý vychádzal v  Paríži. Od roku 1993 píše pre Gazetu Wyborczu. Kniha Oči zasypané pieskom je prvým dielom Pawła Smoleńského preloženým do slovenského jazyka. Slovenský čitateľ sa prostredníctvom nej môže zoznámiť s  tými najdôležitejšími črtami poľskej školy reportáže a  charakteristickými znakmi textov Pawła Smoleńského. Tými sú predovšetkým objektivita, ktorú si však nemôžeme zamieňať s  neutralitou. Smoleński neponecháva ani zrnko pochybností, na ktorej strane sú jeho preferencie a  empatia. Hoci sa rozpráva so všetkými, snaží sa každého pochopiť, cítime, že má rád poctivých, ušľachtilých a  pravých ľudí, bez ohľadu na to, či sú Palestínčania alebo izraelskí Židia.

Recenzie

Oči zasypané pieskom

Počas dlhých rozhovorov s Pawłom Smoleńským som sa musel neustále pasovať s najzaujímavejšími otázkami o Blízkom východe, aké som kedykoľvek dostal. Mohlo by sa zdať, že aby niekto tak hlboko pochopil tento divný a paradoxný región, nemôže byť z Poľska, alebo prinajmenšom by mal byť viac opálený než on. Ale nie, jeho otázky, priamočiarosť a dôvtip sú dôkazom, že reportér, ktorý sa zaoberá politickými otázkami, jednoducho musí byť zvedavý a poctivý.

Etgar Keret, spisovateľ

Oči zasypané pieskom

Poľský novinár je ochotný navštíviť všetkých, pozorne počúva o nespravodlivostiach a absurditách, ktoré židovsko-palestínsky konflikt stále so sebou prináša. Je priamym svedkom života v oblasti, ktorú síce navštevujú denne tisícky turistov a pútnikov, ale napriek tomu zostáva tajomstvom.

Ľubomír Jaško, aktuality.sk

Oči zasypané pieskom

V autorovom vnímaní tragického konfliktu vidíme citlivosť dieťaťa so skúsenosťou poľských dejín, jej dramatických i hrdinských udalostí, jej slávy i utrpenia, jej cti i šialenstva.

Adam Michnik, spisovateľ

Oči zasypané pieskom

Na slovenský trh prišlo nové vydavateľstvo – Absynt s edíciou Prekliati reportéri. Ich prvá kniha na trhu Oči zasypané pieskom Pawla Smoleńskeho je fascinujúce čítanie na rozhraní svedectva a prežitej skúsenosti. Rozhovory z Blízkeho východu ako ľudská, angažovaná a temná reportáž. Vychádza pritom z najlepších literárnych ‚orwelovských’ tradícií tohto žánra. Vyvážený, brilantný text s odvahou a vlastným postojom dáva priestor na syntézu pohľadov, názorov. Smoleński nepopisuje, ale počúva ľudí, ktorí túto knihu naozaj žijú ako humanista a zároveň rozprávač veľkého, univerzálneho príbehu. Odhaľuje strhujúci obraz sveta atomizovaného nenávisťou. Zasiahnutého prekliatím slepoty.

Robert Kirchhoff, režisér

Oči zasypané pieskom

Súbor reportážnych textov z Palestíny presahuje hranice publicistiky, vrhá do očí čitateľa štipľavý piesok a necháva ho bez kompasu tápať vo svete mien, príbehov, fragmentov, tragédií i zjavení. Ako denník noci, ako svedectvá mŕtvych. Nesentimentálne, ľudské, presné. Vydavateľstvo Absynt vrátilo edíciou Prekliati reportéri do slovenskej literatúry kult beletristickej reportáže a spôsobilo neprehliadnuteľné vlnobitie. Ďakujem vám.“

Peter Balko, scenárista, prozaik

Oči zasypané pieskom

Oči zasypané pieskom otvárajú čitateľom úplne nové videnie situácie v izraelsko-palestínskych vzťahoch. Pretože nejde len o politické, ekonomické a vojenské elity. Sila reportáží spočíva v normálnych ľuďoch a ich žalostnom či občas radostnom živote.

Ján Blažovský, Denník Pravda

Oči zasypané pieskom

Smoleński nás svojím reportážnym písaním dostane dovnútra každodennej reality izraelsko-palenstínskeho konfliktu, k príbehom reálnych ľudí. Nerobí z nich banálnych čierno-bielych hrdinov, neglorifikuje jednu ani druhú stranu. Ale čitateľa prevedie miestami, kde generácie Palestínčanov a Izraelčanov striedavo spolunažívajú a bojujú, ako keby ste tam chodili so skúseným miestnym znalcom. Ak ste ešte neokúsili poľskú reportáž, tak Oči zasypané pieskom vám ukážu kvalitu, akú by ste v slovenskom mediálnom prostredí ťažko hľadali.

Tomáš Halász fotograf a šéfredaktor MONO.sk

Oči zasypané pieskom

Zápisky z Palestíny je dôležitá kniha. A ľudská. Vychádza v časoch, keď je ľudskosť vzácna a vo vzduchu cítiť pušný prach. Vitaj na Slovensku, Paweł Smoleński. Vitaj na Slovensku Vydavateľstvo Absynt. Čakali sme na vás dosť dlho.

Fedor Gál, sociológ

Oči zasypané pieskom

Je to veľmi dôležitá a potrebná kniha. Prvýkrát som čítal tak smelý, dôkladný a hlboký obraz konfliktu, ktorý je nedeliteľnou súčasťou môjho života a celej spoločnosti. Fakt, že kniha je napísaná niekym z vonku, jej dáva nezvyčajný a často prekvapivý rozmer. To nie je „objektívny a vyvážený“ obraz komplikovanej skutočnosti – Smoleński neponecháva ani zrnko pochybností, na ktorej strane sú jeho preferencie a empatia. Hoci sa rozpráva so všetkými, snaží sa každého pochopiť, cítime, že má rád poctivých, ušľachtilých a pravých ľudí, bez ohľadu na to, či sú Palestínčania alebo izraelskí Židia. Práve preto je to kniha, ktorá mi dáva nádej, že môže byť lepšie.

Dani Tracz, izraelský vydavateľ