• -10%

Orgia

Orgia
  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

11,69 € s DPH 12,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,99 € s DPH


Prekladateľ: Tímea Krekovič Beck
Rok vydania: 2019
Počet strán: 368
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-143-3

O knihe

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána.

Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi. Krátko pred koncom druhej svetovej vojny, na prelome rokov 1944 a 1945, sa už k Budapešti blížil front, no vražedná mašinéria naďalej bezchybne fungovala. Deportácie z obkľúčeného mesta však už neboli možné, a tak sprievody nevinných ľudí pochodovali centrom hlavného mesta a ich životy zakrátko končili v mrazivých vodách Dunaja.
Uprostred tohto šialenstva stojí továrnik Renner a jeho obrovská osobná tragédia, ktorá je chrbticou románu Orgia. Gábor Zoltán však neúprosne a presne portrétuje aj tých najvyšších nyilašovských predstaviteľov pričom pred nami s chladným pozorovateľským odstupom otvára peklo, ktoré stvorili vlastnými rukami a hlavami.
Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.
Dokumentárny román Orgia vychádza v preklade Tímey Krekovič Beck.

O autorovi

Gábor Zoltán

Gábor Zoltán (1960), divadelný a rozhlasový režisér narodený v Budapešti. Jeho prvá zbierka poviedok bola v roku 1997 vyhlásená za najlepší maďarský debut roka. Po piatich rokoch výskumu a zberu materiálu napísal dokumentárny román Orgia, ktorej prvé vydanie sa zakrátko vypredalo. Gábor Zoltán je taktiež držiteľom ceny Tibora Déryho, jedného z najvýznamnejších maďarských literárnych ocenení. V roku 2018 vydal knihu Sused. Pred a po Orgii.

Súvisiace produkty