• -10%

Orgia

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
PrekladateľTímea Krekovič Beck
Rok vydania 2019
Počet strán 368
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-143-3
Kategória

Dejiny

Gábor Zoltán (1960), divadelný a rozhlasový režisér narodený v Budapešti. Jeho prvá zbierka poviedok bola v roku 1997 vyhlásená za najlepší maďarský debut roka. Po piatich rokoch výskumu a zberu materiálu napísal dokumentárny román Orgia, ktorej prvé vydanie sa zakrátko vypredalo. Gábor Zoltán je taktiež držiteľom ceny Tibora Déryho, jedného z najvýznamnejších maďarských literárnych ocenení. V roku 2018 vydal knihu Sused. Pred a po Orgii.

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána.

Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi. Krátko pred koncom druhej svetovej vojny, na prelome rokov 1944 a 1945, sa už k Budapešti blížil front, no vražedná mašinéria naďalej bezchybne fungovala. Deportácie z obkľúčeného mesta však už neboli možné, a tak sprievody nevinných ľudí pochodovali centrom hlavného mesta a ich životy zakrátko končili v mrazivých vodách Dunaja.
Uprostred tohto šialenstva stojí továrnik Renner a jeho obrovská osobná tragédia, ktorá je chrbticou románu Orgia. Gábor Zoltán však neúprosne a presne portrétuje aj tých najvyšších nyilašovských predstaviteľov pričom pred nami s chladným pozorovateľským odstupom otvára peklo, ktoré stvorili vlastnými rukami a hlavami.
Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.
Dokumentárny román Orgia vychádza v preklade Tímey Krekovič Beck.

Súvisiace produkty