• -10%

O čase a vode

Tlačená verzia

Vypredané (Dostupné v kníhkupectvách)

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 10,71 € 11,90 €


PrekladateľZuzana Stankovitsová
Rok vydania 2023
Počet strán 328
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-416-8

Andri Snær Magnason (1973) je islandský spisovateľ a dokumentarista. Napísal viacero pozoruhodných kníh pre deti i dospelých, ktoré spája záujem o fenomén času a prežitia našej planéty. Za svoju tvorbu získal prestížnu Islandskú cenu za literatúru. Jeho výnimočná kniha O čase a vode (Absynt 2023) vyšla už vo viac ako tridsiatich jazykoch. V češtine okrem toho vyšla aj jeho detská kniha Truhla času (Argo 2021). V roku 2016 bol horúcim kandidátom na prezidenta Islandu. V roku 2019 bol jedným z účastníkov rozlúčky so zaniknutým ľadovcom Okjökul, prvým islandským ľadovcom, ktorý prišiel o tento status. Pri tejto príležitosti napísal na pamätnú tabuľu krátky text List budúcnosti. Žije v Reykjavíku a má štyri deti.

Čas nie je len minulosť, ale aj budúcnosť, v ktorej budeme žiť v pamäti našich detí a vnúčat. Hlboká a múdra kniha obľúbeného islandského spisovateľa Andriho Snæra Magnasona v sebe prepája prvky eseje, reportáže, rodinnej histórie i mytológie, aby sa pokúsila odpovedať na naliehavé otázky, ktoré nám kladie klimatická katastrofa. Toto je krehká kniha. No je taká silná, že pohne aj ľadovcom!

Prastarí rodičia Andriho Snæra Magnasona si ešte mysleli, že ľadovce sú večné. Dnes už vieme, že sa mýlili. Islandské i himalájske ľadovce sa roztopia, hladina morí stúpne a počas najbližších sto rokov prejde život na Zemi obrovskými zmenami. Existujú vôbec slová, ktorými by sa dal popísať problém takéhoto rozsahu?

Obľúbený islandský spisovateľ Andri Snær Magnason cíti, že konečne musíme začať používať celkom nový jazyk, ktorý prehovorí k našej predstavivosti a pocitom. Musíme dať prednosť poézii pred prázdnymi gestami, silným príbehom pred nič nehovoriacou štatistikou, musíme uprednostniť život pred záhubou.

Magnason nás vťahuje do svojho intímneho príbehu a zoznamuje nás nielen s krásami Islandu, ale aj so svojou starou mamou, priekopníčkou ľadovcovej turistiky, ktorá v roku 1947 sledovala z lietadla erupciu sopky Hekla, so svojím dedom, ktorý operoval vynálezcu atómovej bomby Roberta Oppenheimera, i so strýkom, ktorý zachránil pred vyhynutím pozoruhodný druh krokodíla. Na cestu klimatickou vedou sa tak vydáva vyzbrojený staroislandskými mýtmi a legendami, príbehmi svojich milovaných predkov i rozhovormi s Dalajlámom. Z toho všetkého sa postupne vynára obraz krásneho sveta, ktorý nám mizne pred očami ako ľadovec. Je to svet, v ktorom budú žiť naše deti a my ho musíme zachrániť. Prežili sme už veľa koncov sveta. Verme, že prežijeme aj tento!

Kniha Andriho Snæra Magnasona O čase a vode vychádza v preklade Zuzany Stankovitsovej.

Súvisiace produkty