• -10%

Nie je

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 13,41 € 14,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 10,62 € 11,80 €


PrekladateľMiroslav Zumrík
Rok vydania 2020
Počet strán 312
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-195-2

Mariusz Szczygieł (1966), oceňovaný poľský reportér a spisovateľ, veľký propagátor poľskej reportážnej školy. V deväťdesiatych rokoch moderoval prvú poľskú talk-show Na każdy temat. Dnes patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov. Je zostavovateľom veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia a autorom siedmich výnimočných kníh. Najväčší úspech zaznamenali jeho knihy o Česku, Čechoch a Češkách Gottland (slovenský preklad Premedia 2012) a Urob si raj (Zrób sobie raj, slovenský preklad Absynt 2019). Je spoluzakladateľom vydavateľstva Dowody na istnienie a varšavského Inštitútu reportáže, v ktorom sa zdokonaľujú nádejní mladí reportéri. Svoje fejtóny a reportáže pravidelne publikuje v Dużom formate, reportérskej prílohe Gazety Wyborczej. V roku 2016 vydal knižku Projekt: pravda (Projekt: prawda), ktorej leitmotívom je hľadanie malej osobnej pravdy v živote každého človeka. Jeho ostatnou knihou je zbierka reportáží Nie je (Nie ma, slovenský preklad Absynt 2020) z roku 2018, za ktorú získal najprestížnejšie poľské literárne ocenenie Nike. Okrem toho je držiteľom viacerých ocenení ako Európska literárna cena, Prix Amphi či významnej poľskej ceny Novinár roka.

V tejto knihe je najpodstatnejšie to, čo NIE JE! Najnovšia kniha obľúbeného poľského reportéra Mariusza Szczygieła je zbierkou výnimočných reportáží o prázdnych miestach v ľudských životoch.

Chrbticou najnovšej knihy Mariusza Szczygieła je neprítomnosť a absencia, teda to, čo NIE JE. Tak čo JE vlastne v NIE JE?
Prečítate si tu dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa. Stanete sa svedkami príprav dospelého muža na ohlasovaný koniec sveta. Prežijete pestrý život zapísaný do excelovskej tabuľky. Omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej. Absolvujete posledný veselý výlet starnúceho autorovho otca do Prahy. Ponoríte sa do prachu budapeštianskeho obchodu so starožitnosťami. A napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko. Aj toto je Szczygiełovo NIE JE. A ešte oveľa viac.
Najznámejší čechofil a citlivý pozorovateľ Mariusz Szczygieł má čuch na výnimočné ľudské príbehy, z ktorých zakaždým dokáže urobiť skutočnú literatúru. Krehké príbehy z knižky NIE JE ho ukazujú ako autora, ktorý nachádza v nepostrehnuteľných detailoch nielen univerzálne pravdy, ale aj obrovský vesmír ľudských životov v celej jeho komplikovanosti.
Výnimočnú knihu poľského reportéra Mariusza Szcygieła NIE JE v roku 2019 ocenila porota najväčšej poľskej literárnej ceny Nike, kde zároveň získala aj cenu čitateľov. Vychádza v preklade Miroslava Zumríka.

Súvisiace produkty