• Novinky
  • -10%

Ľad

Z grónskeho ostrova

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 14,37 € 16,90 €
- +
PrekladateľSlavomír Bachura
Rok vydania 2024
Počet strán 244
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-493-9

Ilona Wiśniewska (1981), poľská reportérka a fotografka. Spolupracuje s významnými poľskými periodikami ako Dwutygodnik, Polityka či Duży format. Je autorkou štyroch reportážnych kníh, ktoré sa zaoberajú najsevernejšími oblasťami našej planéty, ako Nórsko, Grónsko alebo Špicbergy. V roku 2021 vyšla po slovensky jej prvá kniha Biele s podtitulom Ľadové ostrovy Špicbergy, je prvou z jej „ľadovej trilógie“. S radosťou objaviteľky i dokonalou znalosťou miestnych reálií v nej rozpráva príbehy pozoruhodných miest nórskych Špicbergov a ich obyvateľov. V knihe Ľad (Absynt 2024) sa vydáva na malý ostrovček pri západnom brehu Grónska, kde sa nachádza najstarší tunajší sirotinec. A práve cez jeho optiku sa pokúša pochopiť život miestnych ľudí

Dá sa v ľadom spútanej krajine uvažovať o niečom inom ako o prežití? Samozrejme, že dá. Napríklad o láske. Alebo o vlastnej identite. Žiadna severská krajina nie je taká mrazivá, aby ju Ilona Wiśniewska neskúsila spoznať a pochopiť. V knihe Ľad vďaka nej zistíte, že srdce grónskych ľudí vôbec nie je tvrdé ani ľadové.

Na západnom pobreží najväčšieho ostrova na svete sa nachádza skalnatý ostrovček s rozlohou dvanásť štvorcových kilometrov, ktorý obýva 1 300 ľudí. Práve tu sa nachádza najstarší sirotinec v Grónsku, kde Ilona Wiśniewska na jar roku 2017 tri mesiace pracovala ako dobrovoľníčka. Bol to najlepší spôsob, ako spoznať krajinu a jej ľudí.

Obyvatelia Grónska jej rozprávali o svojej krajine, o tom, ako lovili ryby spod ľadu, ako sa prevážali taxíkom z jedného ostrova na druhý po zamrznutom mori, ako umývali podlahy a varili večere pre niekoľko desiatok stravníkov. Hovoria jej však aj o svojej identite. O tom, že sa už necítia byť Dánmi, no ešte nevedia, akými Grónčanmi by sa chceli stať.

Ilona Wiśniewska sa v rámci poľskej reportážnej školy vyprofilovala na „reportérku severu“. Napísala už štyri knihy, v ktorých postupne predstavila Špicbergy, krajný sever Nórska, či Grónsko. Nie sú to však turistické bedekre, ale plnokrvné literárne reportáže napísané po dlhodobých pobytoch na konkrétnych mrazivých miestach severu. Po úspechu slovenského prekladu špicberskej reportáže Biele prináša Vydavateľstvo Absynt ďalšiu knižku z Wiśniewskej severskej tetralógie s názvom Ľad.

Grónska reportáž Ilony Wiśniwskej Ľad vychádza v preklade Slavomíra Bachuru.

Súvisiace produkty