• -10%

Dospeláci v miestnosti

  • -10%
Tlačená verzia

skladom

22,49 € s DPH 24,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

17,49 € s DPH


Prekladateľ: Peter Tkačenko
Rok vydania: 2019
Počet strán: 624
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-123-5

O knihe

Zahryznite sa do skutočného európskeho politického trileru. Tajné nahrávky. Prepisy telefonátov. Úskoky. Falošné úsmevy. A bezohľadné intrigy. Nahliadnite za oponu moci v nevšednom osobnom spracovaní bývalého gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa.

Počas gréckeho krachu v roku 2015 sa európski lídri na spoločných stretnutiach snažili nájsť cestu a východisko z krízy.
Vtedajší grécky minister financií s nimi rozohral jednu z najveľkolepejších a najkontroverznejších politických bitiek histórie, keď sa pokúsil o prerokovanie vzťahov svojej krajiny k Európskej únii. S masovou podporou gréckeho obyvateľstva a jednoduchou logikou svojich argumentov privádzal vedenie Európskej únie do šialenstva. Skutočný príbeh o tom, čo sa dialo za zavretými dverami však zostával dlho neznámy.
Varoufakisove nebojácne ťahy odkrývajú faloš a pokrytectvo politickej moci, ktorá sa viac ako o stabilitu usiluje o vlastný prospech a zároveň s chirurgickou presnosťou popisujú fungovanie politického zákulisia.
Dospeláci v miestnosti sú mimoriadne dôležitým a vážnym zvonením na poplach. Zobuďme sa a pomôžme európskej demokracii k znovuzrodeniu!
Memoáre Janisa Varoufakisa vychádzajú v preklade Petra Tkačenka.

O autorovi

Janis Varoufakis

Janis Varoufakis (1961) je grécky ekonóm a bývalý minister financií v prvej vláde Alexisa Tsiprasa, ktorého strana SYRIZA vyhrala v januári 2015 voľby. Varoufakis musel ako minister riešiť obrovské problémy gréckej ekonomiky, keď boli Európskou úniou požadované nové úsporné opatrenia a ďalšia pôžička, čo však bolo v rozpore s Tsiprasovými predvolebnými sľubmi, ktorý úsporné opatrenia a pôžičky odmietal. Rovnako zmýšľal aj Varoufakis. Pri rokovaniach o opatreniach s európskymi predstaviteľmi bol obviňovaný z neochoty spolupracovať i zo sabotáže nového záchranného programu pre Grécko. Varoufakis pri rokovaniach tvrdil, že požiadavky Európskej únie ešte viac uškodia gréckej ekonomike. Prišiel tiež s nápadom vyhlásenia referenda, v ktorom by sa občania Grécka sami vyjadrili, či chcú úspory a pôžičku prijať. Gréci v hlasovaní návrh odmietli, no premiér Tsipras napokon prijal veľmi podobné úsporné opatrenia ako aj pôžičku vo výške 80 miliárd eur. Varoufakis odstúpil z postu ministra financií deň po skončení referenda a odišiel aj zo strany. O týchto svojich skúsenostiach napísal unikátny politický triler Dospeláci v miestnosti. V roku 2019 stál na čele kandidátky strany DiEM25 (Hnutie demokracie v Európe 2025) do eurovolieb v Nemecku. Stranu založil v roku 2015 spolu s chorvátskym filozofom Srećkom Horvatom.

Recenzie

Dospeláci v miestnosti

Jeden z mála mojich hrdinov. Kým sú okolo nás ľudia ako Varoufakis, ešte stále máme nádej.

Slavoj Žižek

Dospeláci v miestnosti

Varoufakis napísal jedny z najlepších politických memoárov všetkých čias, ktoré sú zároveň presným a detailným popisom fungovania modernej politickej moci.

The Guardian

Dospeláci v miestnosti

Je to ohromujúco indiskrétna správa založená na tajných nahrávkach a zápisoch zo stretnutí politických špičiek. Hlboko osobné a vynikajúco napísané.

Financial Times