• -10%

1947

1947
  • -10%
Tlačená verzia

skladom

11,69 € s DPH 12,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,69 € s DPH


Prekladateľ: Simona Jánošková
Rok vydania: 2018
Počet strán: 312
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-006-1

O knihe

Ešte nikdy nebola história tak blízko nás ako v tejto knihe! Píše sa rok 1947. Len pred dvoma rokmi sa skončila najväčšia katastrofa v ľudskej histórii – druhá svetová vojna. Svet je v troskách a medzi Východom a Západom sa začínajú rozdávať nové karty. Čo z toho bude?

Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu s názvom 1947, ktorej hlavným hrdinom je jediný rok v živote ľudstva. Pred očami čitateľov buduje fascinujúcu mozaiku najrôznejších svetových udalostí, ktoré ovplyvňovali povojnový vývoj sveta a mnohé z nich ovplyvňujú ešte aj našu prítomnosť i budúcnosť. Jej pohľady na minulosť sú ako momenty z fotoalbumu, ktorých dosah bol a je ďalekosiahly.

Európa, Blízky Východ, USA. Všade vzniká nová prítomnosť. Prebieha Norimberský proces i Marshallov plán, OSN funguje už dva roky a zdá sa, že svet ešte stále môže byť lepší a krajší. Dnes, keď už poznáme aj nasledujúcich viac ako sedemdesiat rokov, nám môže historická lektúra Elisabeth Åsbrink pomôcť lepšie pochopiť aj našu prítomnosť.

Výnimočná dokumentárna kniha 1947 vychádza v preklade Simony Jánoškovej.

O autorovi

Elisabeth Åsbrink

Elisabeth Åsbrink (*1965) je švédska spisovateľka a novinárka. V súčasnosti pracuje v televízii SVT ako redaktorka a producentka. Spolupracuje taktiež na výrobe jedného z najpopulárnejších rozhlasových programov vo Švédsku Sommar in P1 (Leto na stanici P1). Býva v Štokholme.
Jej druhá kniha A vo Viedenskom lese stále stoja stromy(Absynt 2015) získala nielen Augustovu cenu, ale aj prestížne ocenenie pre reportážnu literatúru, Cenu Ryszarda Kapuścińskeho, a cenu Švédsko-dánskeho kultúrneho fondu.
Jej najnovšia kniha 1947 (Absynt 2018) je ambicióznym historicko-reportážnym projektom, v ktorom Elisabeth Åsbrink rekonštruuje jediný povojnový rok – 1947 – rok, ktorý formoval aj našu prítomnosť.

Recenzie

1947

Je nesmierne zložité vyznačiť hranicu medzi „vtedy“, „teraz“ a „potom“. Elisabeth Åsbrink sa nepokúša o rozdeľovanie času, a to robí túto knihu naliehavou aj dnes. Osobným pohľadom nazerá na časovú os, a tým nám umožňuje pozrieť sa na vzdialený svet bez toho, aby sme súčasnosť vnímali ako nemennú normu. Čo bolo zlé a nesprávne vtedy, to je zlé a nesprávne aj dnes. Jej knihu 1947 môžeme v tomto svetle vnímať ako pokus o morálne a politické spriehľadnenie súčasnosti za pomoci a asistencie histórie. Åsbrink zbiera fragmenty času a skladá ich do osobného puzzle s univerzálnym dosahom. Rozprestiera pred nami fascinujúcu a provokatívnu fresku dvanástich mesiacov v histórii sveta. Jej jazyk a vycibrený rozprávačský štýl pred nami vytvára obraz histórie, ktorý nám otvára celkom iné dvere, ako vedecké analýzy.

Dagens Nyheter

1947

Jednoduchý názov knihy 1947 na prvý pohľad naznačuje, že ide o záznam jedného roku v živote ľudstva - zrejme inšpirovaný aj knihou Georgea Orwella 1984, ktorej písaniu na škótskom ostrove Jura sa autorka takisto venuje - a vďaka precíznej príprave autorky, preštudovaniu množstva dobových materiálov i literatúry o povojnovom období, stávame sa čitateľmi mimoriadne vrstevnatého a komplexného obrazu sveta.

Róbert Kotian, Magazín o knihách

Súvisiace produkty