• -10%

Stratégia antilop

Stratégia antilop
  • -10%

dočasne vypredané

10,79 € s DPH 11,99 €
Autor: Jean Hatzfeld
Prekladateľ: Silvia Ruppeldtová
Rok vydania: 2017
Počet strán: 256
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-09-2

O knihe

V susednom dome žije muž, ktorý zavraždil vašich rodičov. Stretávate sa každý deň. Mlčíte, pretože aj vaše deti majú krvavé ruky. Taká je realita života po rwandskej genocíde – nežijú tu len obete, ale aj kati. A ich potomkovia.

Jean Hatzfeld sa v knihe Stratégia antilop pokúša zistiť, ako funguje spolužitie obetí a katov, vrahov a pozostalých. Hutuovia a Tutsiovia žijú ďalej svoje bežné životy tesne vedľa seba, no hnisavá rana minulosti stále hlboko ovplyvňuje ich vzájomné spolunažívanie. Dá sa na to všetko jednoducho zabudnúť a začať odznova? Dvadsať rokov po strašnom rwandskom vraždení sa Jean Hatzfeld vracia na miesta teroru. Pýta sa a rovnako pozorne počúva obe strany – tých, ktorí držali rukoväte mačiet i tých, ktorých sa dotýkali ich čepele.
Rwanda je len jednou z možností, na ktorej sa môžeme pokúsiť pochopiť fungovanie sveta, ktorý si prešiel nevysloviteľnými ukrutnosťami. Život ide ďalej – je to len odporná fráza, no žiaľ, hlboko pravdivá.
Kniha Stratégia antilop vychádza v preklade Silvie Ruppeldtovej.

O autorovi

Jean Hatzfeld

Jean Hatzfeld (1949), francúzsky novinár a spisovateľ. Od roku 1977 pôsobí ako zahraničný korešpondent francúzskeho denníka Libération. Ako reportér sledoval konflikty na Blízkom východe, sledoval vzostup poľského hnutia Solidarność, československú Nežnú revolúciu, pád totalitného režimu v Rumunsku i vojnové konflikty v bývalej Juhoslávii. Veľkú časť svojej reportérskej kariéry zasvätil genocíde v malej africkej krajine Rwanda z roku 1994. O hrozných udalostiach v Rwande napísal tri silné reportážne knihy, Stratégia antilop (Absynt 2017) je jeho treťou rwandskou knihou. Hatzfeldove reportáže boli preložené do mnohých jazykov a ocenené najprestížnejšími francúzskymi i európskymi literárnymi cenami. Za Stratégiu antilop získal aj prestížne reportérske ocenenie Cena Ryszarda Kapuścińského. Žije v Montreuil.

Recenzie

Stratégia antilop

Hatzfeldova kniha bolí ako otvorená rana. Pretože o jednej takej otvorenej rane rozpráva. Nevieme, či sa môže zahojiť. Ani či sa môže úplne vyliečiť. Nedozvieme sa to, kým to neskúsime. Ranu treba najskôr očistiť: pomaly a opatrne, bez ďalších zbytočných bolestí. Niekoľko desiatok rokov po genocíde to dosvedčia aj obyvatelia maličkého afrického štátu Rwanda. Nie je to jednoduché, pretože rana ďalej bolí a páli. Pomôžme im v liečení rán, ako len vieme. Čo môžeme urobiť? Môžeme neodvracať oči a nezapchávať si uši. Môžeme byť svedkami nepredstaviteľného utrpenia, ktoré spôsobili ľudia ľuďom. Ono sa to totiž všetko naozaj stalo. Prečítajte si Stratégiu antilop. Nebojte sa. Táto knižka bolí, ale nezabíja.

Wojciech Tochman