Elisabeth Åsbrink

Elisabeth Åsbrink

Elisabeth Åsbrink (*1965) je švédska spisovateľka a novinárka. V súčasnosti pracuje v televízii SVT ako redaktorka a producentka. Spolupracuje taktiež na výrobe jedného z najpopulárnejších rozhlasových programov vo Švédsku Sommar in P1 (Leto na stanici P1). Býva v Štokholme.
Už jej knižný debut Smärtpunkten (Citlivý bod) bol v roku 2009 nominovaný na Augustovu cenu v kategórii non-fiction a na Cenu švédskej investigatívnej žurnalistiky . V roku 2010 spolupracovala na knihe švédskeho fotografa Björna Abelina BLÄCK – tatueringar hud minnen (ATRAMENT – spomienky tetované na koži). Ako autorka dramatických textov debutovala hrou Räls/Tracks (Koľaje), ktorú dokončila v roku 2012. V súčasnosti sa prekladá do viacerých jazykov. Jej druhá kniha A vo Viedenskom lese stále stoja stromy (Absynt 2015) získala nielen Augustovu cenu, ale aj prestížne ocenenie pre reportážnu literatúru, Cenu Ryszarda Kapuścińskeho, a cenu Švédsko-dánskeho kultúrneho fondu. Táto kniha vo Švédsku vyvolala škandál ešte pred zverejnením. „Všetci milujú mýty o svojej histórii. Zvlášť sa nás dotkne, ak niekto vytiahne na denné svetlo zabudnuté príbehy spojené s holokaustom a antisemitizmom,“ napísal Wojciech Orliński. Keď sa pred niekoľkými rokmi dostali na verejnosť informácie o minulosti Ingvara Kamprada, zakladateľa IKEA, o jeho stykoch a podpore švédskych fašistov, verejne vystúpil s prosbou o odpustenie, napísal list svojim zamestnancom a svoju prosby neskôr opakoval v nespočetných interview.
Jej najnovšia kniha 1947 (Absynt 2018) je ambicióznym historicko-reportážnym projektom, v ktorom Elisabeth Åsbrink rekonštruuje jediný povojnový rok – 1947 – rok, ktorý formoval aj našu prítomnosť.