Noční pútnici

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 13,41 € 14,90 €
E-kniha

predaj ukončený

s DPH 11,43 € 12,70 €
PrekladateľJuraj Koudela
Rok vydania 2016
Počet strán 296
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-89845-40-8

Wojciech Jagielski (*1960) – novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch1986 a 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov, do marca 2012, bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza. V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru. Zaoberá sa problematikou Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku i Gruzínsku.
Je autorom siedmich reportážnych kníh: Dobre miejsce do umierania (1994, Dobré miesto na smrť), Modlitwa o seszcze (2002, Modlitba za dážď), Wieże z kamienia (2004, Kamenné veže), Nocni wędrowcy (2009, Absynt, 2016 pod názvom Noční pútnici), Wypalanie traw (2012, Pálenie trávy), Trębacz z Tembisy (2013, Trubkár z Tembisy), Wszystkie wojny Laury (2015, Všetky Laurine vojny).
Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku sa vybral svojou vlastnou tvorivou cestou. Noční pútnici je prvá kniha Wojciecha Jagieskeho, ktorá bola preložená do slovenského jazyka.

Vojnový reportér Wojciech Jagielski sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku a Gruzínsku, na základe ktorých napísal 7 literárnych reportáží. Napriek tomu, že je často prirovnávaný k najvýznamnejšiemu predstaviteľovi tohto literárneho žánru Ryszardovi Kapuścińskému, vytvoril si vlastný neopakovateľný štýl založený na majstrovskom opise a schopnosti nájsť kľúčové informácie, ktoré dotvárajú obraz udalostí. V knihe Noční pútnici budeme konfrontovaní nielen s politickými prevratmi príznačnými pre africký kontinent, ale aj s úlohou novinára a jeho zodpovednosťou za ďalší osud hlavných hrdinov.
Noční pútnici sú deti, ktoré v šíkoch partizánskych armád vyvražďujú svojich príbuzných, ale sú to aj deti, ktoré osamotené putujú každú noc do blízkych miest, aby sa zachránili pred únosom. Aký je návod na uzdravenie? V tradičných pestrých rituáloch odpustenia alebo v pomoci humanitárnych organizácií?
Zdanlivo rutinnú úlohu reportéra tlačovej agentúry napísať správu o prezidentských voľbách v Ugande prehlušia historické súvislosti – krvavý boj o moc, detskí vojaci v službách partizánskych vodcov. Pripútajte sa, pristávame na letisku v Kampale.