• -10%

Vylúčení

  • -10%

dočasne vypredané

13,49 € s DPH 14,99 €
Prekladateľ: Alexander Horák
Rok vydania: 2018
Počet strán: 520
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-014-6

O knihe

V rukách držíte encyklopédiu toho najhoršieho, čo súčasný svet pozná. Hlad. Rasizmus. Nenávisť. Sexizmus. Chudoba. Genocída. Tie najbezútešnejšie slová a javy, ktoré si viete predstaviť, sa koncentrovali v knihe Artura Domosławského Vylúčení.

„Je celkom jedno, kde bývaš, keď si na Zemi nepozvaným hosťom,“ povedal o svojej knihe Artur Domosławski. Vylúčení, to je skupinový portrét ľudí žijúcich na periférii spoločnosti, zabudnutých, odvrhnutých a takmer neviditeľných.

V Kolumbii oddiely milície vraždia nevinných mladých mužov z okraja spoločnosti, aby vylepšili štatistiky „vojny s terorizmom“. Na okupovaných územiach Palestíny vojsko bráni domácemu obyvateľstvu v prístupe k vode. V ďalekom Mjanmarsku sa odohráva tichá genocída kmeňa Rohingja, o ktorom západný svet donedávna ani netušil.
Artur Domosławski, nositeľ titulu „Novinár roka 2010“, nás v knihe Vylúčení zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom z nich nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí.

Kniha Vylúčení, za ktorú bol jej autor nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike, vychádza v preklade Alexandra Horáka.

O autorovi

Artur Domosławski

Artur Domosławski (1967), poľský reportér, novinár a divadelný vedec. Spolupracuje s týždenníkom Polityka. Zaoberá sa predovšetkým témami spojenými s Latinskou Amerikou, antiglobalistickým hnutím a spoločenskými konfliktmi. Kniha Vylúčení (Wykluczeni, Absynt 2018) vyšla v roku 2016 a Artur Domosławski bol za ňu nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike. Autor nás v nej zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí.

Recenzie

Vylúčení

Artur Domosławski, autor výnimočnej a svetoznámej biografie Ryszarda Kapuścińského, sa rozhodol pokračovať v nedokončenej práci svojho hrdinu, ktorého tak dôkladne a krásne preskúmal a opísal. Tentoraz v našom mene navštívil milióny vylúčených z bežného konzumného trhu – a pre naše ponaučenie – porozprával o tých, ktorí musia žiť „z vetra a božieho milosrdenstva“, na „okraji sveta dostatku“.

Zygmunt Bauman

Vylúčení

Tvrdohlavý životopisec Ryszarda Kapuścińského nasleduje jeho stopy, aby nám ukázal realitu mnohých súčasných krajín a kontinentov. Je to pozorovateľ, ktorý verí svojim zmyslom: vidí ľudí zbavených práv, vylúčených z výmeny tovarov, okradnutých o dôstojnosť, vymazaných z kolektívnej pamäti. Zároveň je pochybujúcim humanistom, ktorý hľadá príčiny i dôsledky „vylúčenia“ bezbranných a prenasledovaných. Ľudia z juhu klopú na brány a televízie ukazujú plávajúce mŕtve telá utečencov. Dokážu sýti prijať lekciu o krehkosti našej existencie, ktorú prinášajú títo „poslovia zlých správ“? Príjmu do srdca Domosławského radu: „Upracme si v hlavách už teraz“? Túto knižku potrebujeme. Aj jej autora.

Lidia Ostałowska