Artur Domosławski (1967), poľský reportér, novinár a divadelný vedec. Spolupracuje s týždenníkom Polityka. Zaoberá sa predovšetkým témami spojenými s Latinskou Amerikou, antiglobalistickým hnutím a spoločenskými konfliktmi. Kniha Vylúčení (Wykluczeni, Absynt 2018) vyšla v roku 2016 a Artur Domosławski bol za ňu nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike. Autor nás v nej zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí.

V rukách držíte encyklopédiu toho najhoršieho, čo súčasný svet pozná. Hlad. Rasizmus. Nenávisť. Sexizmus. Chudoba. Genocída. Tie najbezútešnejšie slová a javy, ktoré si viete predstaviť, sa koncentrovali v knihe Artura Domosławského Vylúčení.

„Je celkom jedno, kde bývaš, keď si na Zemi nepozvaným hosťom,“ povedal o svojej knihe Artur Domosławski. Vylúčení, to je skupinový portrét ľudí žijúcich na periférii spoločnosti, zabudnutých, odvrhnutých a takmer neviditeľných.

V Kolumbii oddiely milície vraždia nevinných mladých mužov z okraja spoločnosti, aby vylepšili štatistiky „vojny s terorizmom“. Na okupovaných územiach Palestíny vojsko bráni domácemu obyvateľstvu v prístupe k vode. V ďalekom Mjanmarsku sa odohráva tichá genocída kmeňa Rohingja, o ktorom západný svet donedávna ani netušil.
Artur Domosławski, nositeľ titulu „Novinár roka 2010“, nás v knihe Vylúčení zoberie do najrôznejších kútov sveta a v každom z nich nám ukáže, ako môže vyzerať ľudské utrpenie v 21. storočí.

Kniha Vylúčení, za ktorú bol jej autor nominovaný na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike, vychádza v preklade Alexandra Horáka.