Witold Szabłowski

Witold Szabłowski (*1980), poľský novinár a reportér, jeden z najvýraznejších predstaviteľov mladšej generácie poľskej školy reportáže

Vyštudoval žurnalistiku a politológiu na Varšavskej univerzite. Medzi jeho osudové témy patrí najmä Turecko, kde študoval a istý čas aj žil, ako aj osudy strednej a východnej Európy po páde totalitných režimov.

V roku 2008 sa stal laureátom ceny Melchior v kategórii Inšpirácia roka za „nadviazanie na najlepšiu školu reportáže, zobrazenie neznámeho Turecka, pravdivý dokument, skromný, ale poetický jazyk“.

Vrah z mesta marhúľ (Absynt 2017) je súborom reportáží o súčasnom Turecku, ktoré Witold Szabłowski priebežne publikoval v reportérskej prílohe denníka Gazeta Wyborcza s názvom Duży Format. Za túto knihu si vyslúžil nomináciu na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike. Na obyčajných ľuďoch a ich príbehoch v nej ukazuje schizofrenickú povahu rozpolteného Turecka.

V roku 2014 vydal knihu Tancujúce medvede (Absynt 2017). História tancujúcich cirkusových medveďov je presnou metaforou dvadsiatich piatich rokov od pádu komunizmu v strednej Európe. Knižka vyšla s veľkým úspechom v USA v prestížnom vydavateľstve Penguin, čo Szabłowskému otvorilo dvere do Spojených štátov. Knižka Ako nakŕmiť diktátora vyšla v roku 2019 naraz v poľskom origináli i v anglickom preklade vydavateľstva Penguin. V roku 2020 vydal jej voľné pokračovanie Čo sa varí v Kremli, v tejto reportážno-kulinárskej knihe sa venuje dejinám a kuchyni Ruska a Sovietskeho zväzu.