• -10%

Sympatizant

Sympatizant
  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

12,59 € s DPH 13,99 €
- +
E-book

predaj ukončený

9,79 € s DPH
Prekladateľ: Peter Tkačenko
Rok vydania: 2017
Počet strán: 440
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-69-3

O knihe

Jeden je agent vietnamských komunistov, druhý slúži juhovietnamskému demokratickému režimu. Sú dvaja a pritom je len jeden. Rozštiepená osobnosť i rozštiepená myseľ dvojitého agenta. Schizofrénia, alebo absolútna prispôsobivosť?

Sever a juh Vietnamu tu proti sebe bojujú vo vnútri jedného človeka, ktorý vidí, že jeho krajina sa rozpadá na márne kúsky. Aj preto sa snaží na všetky udalosti pozerať mimoriadne objektívne, hoci každá jedna sa ho bytostne dotýka.
Po úteku do Ameriky sa snaží začať nový život v zámorskej vietnamskej utečeneckej komunite – a práve to je príležitosť, aby zrekonštruoval svoj dovtedajší život.
Príbeh knihy Sympatizant zachytáva hrôzostrašnosť a zároveň absurdnosť vietnamskej vojny, ktorá sa neodohráva len na úrovni armády, ale najmä medzi obyčajnými ľuďmi.
Román Sympatizant je vynikajúcim špionážnym trilerom s pridanou hodnotou kvalitnej historickej reportáže, za ktorý dostal Viet Thanh Nguyen Pulitzerovu cenu.
Kniha vychádza v preklade Petra Tkačenka.

O autorovi

Viet Thanh Nguyen

Viet Thanh Nguyen (1971) je vietnamsko-americký spisovateľ. Narodil sa vo Vietname ako syn severovietnamských rodičov, ktorí v roku 1954 emigrovali na juh. Po páde Saigonu jeho rodina utiekla do USA. Vyštudoval na univerzite Berkeley. V súčasnosti pôsobí ako profesor na University of Southern California. Jeho debut Sympatizant (Absynt, 2017) bol v roku 2016 ocenený Pulitzerovou cenou za najlepší román, ale aj mnohými ďalšími cenami ako Daytonská literárna cena mieru, či Edgarova cena za najlepší debut. Jeho najnovšou knihou je zbierka krátkych poviedok s názvom The Refugees (Utečenci), v ktorej odkrýva témy imigrácie, identity, ale aj lásky a rodiny. Popri učení a písaní sa Viet Thanh Nguyen venuje aj kritike. Svoje texty uverejňuje v The Los Angeles Times a pôsobí aj ako editor blogu diaCRITICS, ktorý sa venuje umeleckej tvorbe vietnamskej komunity v USA.

Recenzie

Sympatizant

Strhujúca a virtuózna kniha. Je to majstrovské využitie žánru špionážneho trileru. Román Sympatizant bol ocenený Pulitzerovou cenou a je považovaný za jednu z najlepších kníh rozprávajúcich o vojne vo Vietname. Bezmenný rozprávač a hrdina tejto knihy využíva odvážny postmoderný hlas, v ktorom sa neozýva len Vladimir Nabokov či Ralph Ellison, ale aj Zápisky z podzemia Fjodora Michajloviča Dostojevského. Priznania hlavného hrdinu sú nasýtené iróniou a jeho príbeh je neskutočne tragikomický.

Joyce Carol Oates, The New Yorker