Michael Herr (1940 – 2016), americký vojnový reportér a spisovateľ. V šesťdesiatych rokoch pracoval ako korešpondent magazínu Esquire, ktorý ho vyslal pokrývať Vietnamskú vojnu. Z tohto obdobia vznikla jeho jediná kniha, opus magnum vojnovej reportáže s názvom Depeše (Dispatches, Absynt 2019), ktorá po prvý raz vyšla v roku 1977 a vzbudila oprávnený záujem širokej čitateľskej verejnosti. Literárni historici pokladajú Michaela Herra za spoluzakladateľa žánru non-fiction románov po boku takých klasikov ako Truman Capote, Norman Mailer či Tom Wolfe. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch spolupracoval na dvoch významných hollywoodskych filmoch s tematikou Vietnamskej vojny. Ako spoluautor scenára figuruje pri filme Apocalypse Now Francisa Forda Coppolu a neskôr spolupracoval aj na scenári slávneho filmu Stanleyho Kubricka Full Metal Jacket. V neskoršom období napísal viacero textov o Stanleym Kubrickovi pre magazín Vanity Fair. Z tejto série článkov vznikla kniha Kubrick (2000).

Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárnych hollywoodskych filmov Apokalypsa Francisa Forda Coppolu a Olovená vesta Stanleyho Kubricka. Nikto nikdy neopísal vietnamskú vojnu – ale vlastne ani vojnu všeobecne – tak, ako americký reportér Michael Herr.

Medzi rokmi 1967 a 1969 pracoval Michael Herr ako vojnový korešpondent časopisu Esquire. Žil s vojakmi na fronte, bol svedkom ich vojnového delíria, prežíval s nimi každý okamih. Po návrate do USA napísal Depeše – svoj opus magnum.
S mimoriadnou literárnou hodnotou opísal všetko, čo vo Vietname videl a zažil: chaos, bolesť, vraždiace besnenie, obrovský strach tlmený silnými drogami, rozsypanú ľudskú psychiku i nočné mory, ktoré sa však odohrávajú v bdelom stave. Kniha je pretkaná hypnotickými víziami, poetickými metaforami a vojenským žargónom. Surreálne opojenie vojnou je však zároveň aj jej obžalobou.
Niektorí hrdinovia knižky Depeše sa neskôr pretvorili na postavy Coppolovho filmu Apokalypsa, ktorého bol Michael Herr spoluscenáristom.
Depeše Michaela Herra sú dnes už klasickou knihou žánru vojnovej reportáže. Kniha vychádza v preklade Petra Tkačenka.