• -10%

Pre jednu a sto piesní

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
Autor
PrekladateľViera Lelkesová
Rok vydania 2018
Počet strán 496
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-89876-89-1
Kategória

100%, Knihy za 1/2

Liao I-Wu (*1958) je čínsky spisovateľ a hudobník. Je kritikom čínskeho komunistického režimu. V júni 1989 po krvavo potlačených protestoch na Námestí nebeského pokoja v Pekingu napísal báseň Masaker, ktorú si všimla aj oficiálna štátna moc. Vo februári 1990 bol spolu so svojimi šiestimi priateľmi a tehotnou manželkou zatknutý. Následne bol odsúdený na štyri roky odňatia slobody nepodmienečne. V čínskom väzení bol vystavený krutému mučeniu, následkom čoho sa dvakrát pokúsil o samovraždu. V románe Pre jednu a sto piesní (Absynt 2018) reflektuje svoje temné zážitky z pobytu krutom čínskom väzení. Od roku 2011 žije v exile v Nemecku.

Za jedinú báseň sa dostal do väzenia. Liao I-wu sa postavil totalitnej vláde a stal sa nepriateľom ľudu. V júni 1989 tiekla na pekinskom námestí Tchien-an-men krv doslova potokom, čínsky režim tu tvrdou rukou zakročil proti protestujúcim občanom. Mladý básnik si vtedy povedal, že svoj hnev a bezmocnosť premení na verše.

Napísal silnú protestnú báseň Masaker, ktorá sa rýchlo rozšírila v prepisoch a nahrávkach. Pre bežných občanov bola zdrojom vnútornej sily, no pre básnika sa tým začala dlhá a ťažká cesta čínskymi väznicami.

Strhujúca autobiografická kniha Pre jednu a sto piesní čínskeho básnika Liaa I-wu, ktorý ako odporca režimu strávil štyri roky v čínskom väzení, je mimoriadnym svedectvom o odvahe, nezlomnosti, ale aj beznádeji. Utrpenie i každodennosť väzenskej cely – to je román Pre jednu a sto piesní, v ktorej Liao I-wu hľadá v ľuďoch posledné zvyšky človečenstva. Všade – aj za múrmi toho najhoršieho čínskeho väzenia.

Autobiografický román Pre jednu a sto piesní vychádza v preklade Viery Lelkesovej.