• -10%

Pre jednu a sto piesní

Pre jednu a sto piesní
  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

13,49 € s DPH 14,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

10,59 € s DPH


Autor: Liao I-wu
Prekladateľ: Viera Lelkesová
Rok vydania: 2018
Počet strán: 496
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-89-1

O knihe

Za jedinú báseň sa dostal do väzenia. Liao I-wu sa postavil totalitnej vláde a stal sa nepriateľom ľudu. V júni 1989 tiekla na pekinskom námestí Tchien-an-men krv doslova potokom, čínsky režim tu tvrdou rukou zakročil proti protestujúcim občanom. Mladý básnik si vtedy povedal, že svoj hnev a bezmocnosť premení na verše.

Napísal silnú protestnú báseň Masaker, ktorá sa rýchlo rozšírila v prepisoch a nahrávkach. Pre bežných občanov bola zdrojom vnútornej sily, no pre básnika sa tým začala dlhá a ťažká cesta čínskymi väznicami.

Strhujúca autobiografická kniha Pre jednu a sto piesní čínskeho básnika Liaa I-wu, ktorý ako odporca režimu strávil štyri roky v čínskom väzení, je mimoriadnym svedectvom o odvahe, nezlomnosti, ale aj beznádeji. Utrpenie i každodennosť väzenskej cely – to je román Pre jednu a sto piesní, v ktorej Liao I-wu hľadá v ľuďoch posledné zvyšky človečenstva. Všade – aj za múrmi toho najhoršieho čínskeho väzenia.

Autobiografický román Pre jednu a sto piesní vychádza v preklade Viery Lelkesovej.

O autorovi

Liao I-wu

Liao I-Wu (*1958) je čínsky spisovateľ a hudobník. Je kritikom čínskeho komunistického režimu. V júni 1989 po krvavo potlačených protestoch na Námestí nebeského pokoja v Pekingu napísal báseň Masaker, ktorú si všimla aj oficiálna štátna moc. Vo februári 1990 bol spolu so svojimi šiestimi priateľmi a tehotnou manželkou zatknutý. Následne bol odsúdený na štyri roky odňatia slobody nepodmienečne. V čínskom väzení bol vystavený krutému mučeniu, následkom čoho sa dvakrát pokúsil o samovraždu. V románe Pre jednu a sto piesní (Absynt 2018) reflektuje svoje temné zážitky z pobytu krutom čínskom väzení. Od roku 2011 žije v exile v Nemecku.

Recenzie

Pre jednu a sto piesní

Liao I-wu dokonale stručným a výstižným jazykom opisuje, ako mu písanie pomáha preniesť sa cez boľavé zážitky z väznice aj cez policajný štát, ktorý mu hrozí opätovným uväznením za to, že píše o svojom čase strávenom v cele. (...) Fakty sú jedna vec – toto je však kniha s nesmiernou literárnou silou. Vďaka jazykovým schopnostiam autora je znepokojujúco chladna, a zároveň prívetivo hrejivá, prchká, a pritom charizmatická. V cele si človek uvedomuje každú sekundu. Sadizmus sa tu nepredvídateľným spôsobom strieda so súcitom. Ten istý človek je v jednu chvíľu netvorom, a onedlho nato kôpkou nešťastia. Akékoľvek správanie je absurdne normálne, ako napokon i väzenie samotné. ,Smrť spôsobená bitkou vo vyšetrovacom centre bola bežná ako každodenná miska ryže,ʻ píše Liao.

Herta Müller

Súvisiace produkty