• -10%

Roztratení Nemci

Roztratení Nemci
  • -10%
Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori
Tlačená verzia

dočasne vypredané

9,89 € s DPH 10,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,29 € s DPH


Prekladateľ: Petra Thomay
Rok vydania: 2017
Počet strán: 192
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-27-3

O knihe

Roztratení Nemci Karla-Markusa Gaussa sa stali KNIHOU ROKA DENNÍKA PRAVDA za rok 2017!

Litva, Spiš a Ukrajina. Čo spája vrcholy tohto zvláštneho trojuholníka? Všade tu žijú roztrúsené a zabudnuté nemecké menšiny, po stopách ktorých sa vybral rakúsky spisovateľ a reportér Karl-Markus Gauss.

Roztratení Nemci, to je vzrušujúca a zároveň smutná kniha o osudoch ľudí žijúcich na periférii sveta i o nacionalizme, ktorý je hybnou, ale aj zhubnou silou histórie mnohých krajín. V komplikovaných dejinách strednej a východnej Európy to platí dvojnásobne.

Gaussova kniha síce rozpráva predovšetkým o Nemcoch a nemeckých menšinách, nemilosrdné dejinné zrkadlo však nastavuje aj nám, Slovákom. Čo zistil v Levoči a čo v Spišskej Sobote? Možno aj to, ako sa vyrovnať s vlastnou minulosťou i s pojmami ako národ a národnosť.

Kniha Karla-Markusa Gaussa Roztratení Nemci vychádza v preklade Petry Thomay.

O autorovi

Karl-Markus Gauss

Karl-Markus Gauss (*1954), oceňovaný rakúsky spisovateľ, literárny kritik a esejista. Vyštudoval germanistiku a dejepis v Salzburgu. Pôsobí ako šéfredaktor a vydavateľ literárneho dvojmesačníka Literatur und Kritik. Pravidelne spolupracuje s veľkými periodikami ako Die Presse, Der Standard či Die Zeit.

Je znalcom stredoeurópskych menšín žijúcich na území niekdajšej rakúsko-uhorskej monarchie. Túto tému spracoval vo viacerých vynikajúcich reportážno-esejistických knihách, ktoré sa stretli v okolitých krajinách s veľkým úspechom. Boli to najmä knihy Die sterbenden Europäer (Vymierajúci Európania, 2001), Die Hundesser von Svinia (Pojedači psov zo Svinej, 2004) a Die fröhlichen Untergeher von Roana (Veselí stroskotanci z Roany, 2009) a i.

V knihe Roztratení Nemci (Vydavateľstvo Absynt, 2017) putuje po stopách nemeckých menšín žijúcich na najvzdialenejších okrajoch strednej a východnej Európy, odhaľuje ich minulosť, prítomnosť i neistú budúcnosť.

Recenzie

Roztratení Nemci

Karl-Markus Gauss je cestovateľom v tom najlepšom zmysle slova – bez predsudkov a povier, s otvorenými očami, ale aj s otvoreným srdcom. Málokto píše o neznámej Európe, o menšinách, malých jazykoch a o ľuďoch žijúcich na perifériách s takými hlbokými vedomosťami a zároveň tak vrúcne a nežne ako on.

Martin Pollack

Roztratení Nemci

Gaussove cesty nie sú sentimentálne; sprevádza nás priamo do zranenej duše Európy.

Raphael Krüger

Roztratení Nemci

Gauss používa najmä reportážno-esejistický štýl. Je skôr pozorovateľom, videné a započuté reflektuje ako cestopisec. Hoci často naráža na tragické osudy nielen jednotlivcov, ale aj celých spoločenstiev, vyhýba sa subjektívnym súdom, a preto sa jeho kniha v konečnom dôsledku číta s ľahkosťou.

Jozef Kuric, Blog - Denník N