• -10%

Proti srsti

Kronika

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 13,41 € 14,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 9,36 € 10,40 €


Autor
Rok vydania 2023
Počet strán 216
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-396-3
Kategória

Mimo edície

Eugen Gindl (1944 – 2021), slovenský scenárista, publicista, básnik, aktivista, autor divadelných i rozhlasových hier. Absolvoval štúdium publicistiky na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1968. Potom študoval publicistiku a politológiu v Západnom Berlíne.

Do roku 1983 pôsobil ako reportér týždenníka Život a v rokoch 1983 – 1989 ako publicista a scenárista v slobodnom povolaní.

Je autorom viacerých scenárov k celovečerným filmom: Vynes na horu svoj hrob (1979, r. Jozef Zachar), Právo na minulosť (1988, r. Martin Hollý), Keď hviezdy boli červené (1989, r. Dušan Trančík) a i.

Ako aktivista občianskych a ekologických združení bol spoluautorom polooficiálnej publikácie Bratislava/nahlas (1987). Bol taktiež členom prvého Koordinačného výboru VPN a od roku 1989 viedol časopis Verejnosť ako šéfredaktor.

Od roku 1989 bol šéfredaktorom časopisu Kozmos. V rokoch 1994 – 2000 bol šéfredaktorom slovenského vydania Stredoeurópskych novín (príloha Denníka SME). V rokoch 1997 – 2000 bol jedným zo zakladateľov mesačníka OS (Občianska spoločnosť) a bol jeho prvým redaktorom.

Je autorom divadelnej hry Karpatský thriler, dokumentárnej drámy, ktorú uviedlo Slovenské národné divadlo.

Vydal viacero knižných publikácií: Piknik na lietajúcom koberci (2005) – zbierka básní; Two up (spolu s Fedorom Gálom, 2006) – mailový dialóg o svete, v ktorom žijeme; Čelom vzad, ozvena (2015) – výber reportáží; Svetobežník bez pasu(2018) – dokumentárna próza; Koloman Sokol. Maestro de los maestros (2020) – biografická próza; Zaživa v Tramtárii(2020) – štylizovaná reportáž o Slovensku.

Táto kniha nie je len pozoruhodnou kronikou prvých desaťročí 21. storočia, je to možno aj návod na čítanie budúcnosti. Eugen Gindl totiž nepísal o svete, ktorý je dôverne známy a ohmataný, ale o svete, ktorý treba neustále objavovať a učiť sa v ňom žiť. Azda aj preto sú dnes jeho texty čoraz aktuálnejšie.

Filmový scenárista, reportér, publicista, autor divadelných hier, aktivista, nesmierne rozhľadený, otvorený a citlivý človek. Taký bol Eugen Gindl (1944 – 2021). Jeho publicistické texty boli prorocké a zároveň nadčasové. Slovensko mu často bolo primalé – vždy skúmal vzťahy a napätia v globálnom meradle a v širších kontextoch. Upozorňoval na činy a dosah neokolonializmu, nespravodlivé rozdelenie síl i bohatstva vo svete, na neúnosne roztvorené nožnice nerovnosti. Vždy sa pritom zastával tých najslabších a najzraniteľnejších.

Názov Proti srsti je v tomto prípade veľmi presný. Jeho stĺpčeky, fejtóny a glosy neboli veľmi pohodlné. Naopak, dráždili a omínali. Ukazovali nám totiž, že aj my sa podieľame na krivde vo svete – ak nie inak, tak tým, že si pred ňou pre vlastné pohodlie a pokoj zatvárame oči. A keďže bol aj dobrodruh a zároveň výnimočne sčítaný a vzdelaný človek, do každého svojho textu dokázal primiešať svoje jedinečné životné či čitateľské zážitky a vytvoriť štylisticky vybrúsený tvar, hotovú krátku prózu.

Veľká väčšina jeho textov nezostarla a nestratia nič zo svojej aktuálnosti. Naopak, sú azda aktuálnejšie ako v čase svojho vzniku. Eugen Gindl vo svojich publicistických textoch zaznamenal prvé dekády dvadsiateho prvého storočia ako nikto iný v tejto krajine a vytvoril tak pozoruhodnú kroniku, ktorej hodnota môže len rásť. Čítať Gindla má zmysel!