• -10%

Slon na Zemplíne

  • -10%
Príbehy Slovenska
Tlačená verzia

na sklade

9,89 € s DPH 10,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,59 € s DPH


Autor: Andrej Bán
Rok vydania: 2018
Počet strán: 248
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-54-2

O knihe

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po 'Ndranghetu a „našich ľudí“, to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne.

Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača.

Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku.

Reportáže z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej. Andrej Bán za túto knihu získal Cenu Nadácie Tatra banky za umenie pre rok 2018 v kategórii literatúra.

O autorovi

Andrej Bán

Andrej Bán (*1964), fotograf a reportér Denníka N. Vyštudoval ekonómiu a  žurnalistiku v  Bratislave. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v  dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. Tak vznikol napríklad jeho súbor fotografií a  reportáží Žijeme horšie ako mŕtvi o  gruzínskych vysídlencoch z  Abcházska. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a  trinásť rokov viedol organizáciu Človek v  ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli fotografické publikácie Iné Slovensko (2006) a  Kosovo (2008), v  roku 2016 vydal fotograficko-reportážnu knihu Na juh od raja, ktorá je prierezom dvadsiatimi piatimi krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. S rovnakým nasadením, s akým dokumentuje dianie vo vojnových zónach, trpezlivo a vytrvalo mapuje aj dianie na Slovensku. Reportážna kniha Slon na Zemplíne (Absynt 2018) je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Andrej Bán je spoluautorom dokumentárnych filmov Tisove tiene (réžia Dušan Trančík, 1996) či My zdes (réžia Jaro Vojtek, 2005). Bol členom poroty Czech Press Photo, viedol fotografické dielne v  Bratislave a  v  Poprade, mal asi 50 autorských výstav na Slovensku aj vo svete a získal aj viaceré ocenenia ako Novinárska cena, Picture of the Year, Krištáľové krídlo, Biela vrana či  Gypsy Spirit. Režisér Jaro Vojtek pripravuje celovečerný dokumentárny portrét Andreja Bána s názvom Raj na zemi, ktorého premiéra je naplánovaná na jeseň 2018.

Recenzie

Slon na Zemplíne

Andrej Bán usporiadal svoje slovenské reportáže do textu, ktorého štruktúra pripomína najčítavejšie postmoderné romány. Opakovane, bez ohľadu na časovú súslednosť, ale funkčne, v prúde premenlivých príbehov, recykluje minulosť s prítomnosťou a vlastné reportérske postrehy s exkurziami do dávnejšej i nedávnej minulosti. Pri čítaní Andrejovej knihy som mal pocit, že tu, v lone Európy, ohmatávam krehké DNA tohto „najstaršieho“ a zároveň „najmladšieho“ národa v Európe. Túto dvojitú šróbovnicu zdedených, zdráhavo sa formujúcich, i postupne, iba nedávno nadobudnutých vlastností Slovákov. So všetkými poruchami i dozrievajúcimi potenciálmi. Knihu som zavrel s pocitom, že som dočítal príbeh veľkej rodiny, napriek tomu, že mená hlavných a vedľajších postáv sa podchvíľou menili. Prichodí nám vyčkať, ako sa ich osudy budú ďalej vyvíjať.

Eugen Gindl

Súvisiace produkty