• -10%

Pol Potov úsmev

Pol Potov úsmev
  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,99 € s DPH


Prekladateľ: Simona Jánošková
Rok vydania: 2017
Počet strán: 280
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-00-9

O knihe

Stalin, Hitler a Pol Pot, traja najkrvilačnejší diktátori dvadsiateho storočia. Prví dvaja sú dobre známi, ale kto je ten nenápadný usmievajúci sa Kambodžan, ktorý počas svojej vlády zavraždil viac ako 2 milióny ľudí?
Odpoveď hľadá priamo v srdci Kambodže švédsky novinár a spisovateľ Peter Fröberg Idling.
V roku 1975 dobyli Červení Kméri hlavné mesto Phnom Penh a ustanovili tzv. Demokratickú Kampučiu, ktorá mala znamenať novú a lepšiu budúcnosť. Komunistickou revolúciou sa začala krvavá krutovláda diktátora Pol Pota.
Peter Fröberg Idling so zápalom detektíva pátra po príčinách i dôsledkoch kambodžskej genocídy. Zbiera čriepky reality a veľa sa pýta. Ako sa Červeným Kmérom podarilo v roku 1978 zakryť oči a oklamať švédsku delegáciu, ktorá navštívila Kambodžu? A ako sa vlastne stalo, že mladý Saloth Sar, ktorý študoval v Paríži, miloval futbal a romantickú poéziu, sa v dospelosti zmenil na tragicky známeho Pol Pota?
Kniha Pol Potov úsmev vychádza v preklade Simony Jánoškovej.

O autorovi

Peter Fröberg Idling

Peter Fröberg Idling (*1972) je švédsky spisovateľ a literárny kritik. Absolvoval štúdium práva a následne strávil dva roky v Kambodži ako právnik ľudsko-právnych organizácií. V tomto období zbieral materiál pre svoju debutovú knihu Pol Potov úsmev (Vydavateľstvo Absynt, 2017), ktorá vyšla v roku 2006. Peter Fröberg Idling za ňu dostal viacero medzinárodných cien a dostal sa s ňou aj do úzkeho výberu Ceny Ryszarda Kapuścińského. Neskôr pracoval ako novinár na voľnej nohe. V roku 2012 vydal aj svoj prozaický debut s názvom Sång till den storm som ska komma (Pieseň pre blížiacu sa búrku). Kniha sa stretla s veľkým čitateľským ohlasom nielen vo Švédsku, ale aj vo viacerých európskych krajinách, kde kniha vyšla takmer okamžite.

Recenzie

Pol Potov úsmev

Dokumentárny triler, kde sa suverénne prelína reportérova prítomnosť s esejistickými prvkami. Svet a minulosť je zrazu blízko, švédska dokumentárna próza naberá nové rozmery.

Dagens Nyheter

Pol Potov úsmev

Kniha si zaslúži popredné miesto medzi reportážami, ktoré patria k svetovej špičke.

Wiadomosci 24

Pol Potov úsmev

Pol Potov úsmev, to nie je len skvelá reportáž, ale aj výnimočný román.

Studvest

Pol Potov úsmev

Kniha Petra Fröberga Idlinga Pol Potov úsmev je práve preto taká vzácna. Chýbajúce fakty dopĺňa, nahrádza ich ústnym svedectvom a z neho potom nevyhnutne vyplýva poznanie, ku ktorému na konci knihy dospieva aj autor.

Samo Marec, Blog - Denník N

Pol Potov úsmev

Z obálky Pol Potovho úsmevu nás pri káve nepozoruje Pol Pot, ale lebky jeho obetí. A zrazu je jasné, že kniha nie je o vzdialenej realite. Pol Pot je mnohým, či na Východe, alebo na Západe, príliš blízky, hoci o ňom možno sotva vedia. Je veľa ľudí schopných obhajovať zverstvá, ak sa odohrávajú pri presadzovaní ideológie, ktorú oni pokladajú za nadradenú. Nie je to nič nové, ale ani nič staré. Je to zlo v nás.

Marína Gálisová, .týždeň