Papuša

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 11,88 € 13,20 €
PrekladateľPatrik Oriešek
Rok vydania 2016
Počet strán 176
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-89845-02-6

Angelika Kuźniak (*1974) – poľská reportérka, od roku 2000 spojená s Gazetou Wyborczou, kde publikuje hlavne v reportérskej prílohe Duży Format. Jej reportáže boli preložené do niekoľkých jazykov a vydané napríklad v Nemecku, Rumunsku, Maďarsku.
Je autorkou reportážneho románu Marlen (Czarne 2009), v ktorom zachytáva živé, bohaté a zákulisné príbehy Marlen Dietrich.
Druhou reportážnou knihou Papuša (Czarne, 2013), ktorá je prvým dielom Angeliky Kuźniak vydaným na Slovensku, sa prenášame do sveta, akého už niet. Popularita rómskej poetky sa súčasne stáva jej prekliatím.
Na jednej strane obdivovaná významnými predstaviteľmi literárneho života, na strane druhej obvinená zo zrady cigánskeho kódexu žila vylúčená zo svojej komunity, aby bola po smrti v roku 1987 pochovaná ďaleko od rómskych mohýl.

Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká fascinuje a provokuje predstavy umelcov. Je to príbeh o prekliatom básnikovi. Veď len skutočne prekliaty básnik sa naučí písať a čítať v prostredí negramotnej kočovnej spoločnosti, len prekliaty básnik bude písať básne za cenu odcudzenia spoločnosti i vlastnej rodiny, lebo byť prekliatym básnikom je súčasne darom, ako aj stigmou. Tak vysokú daň literatúre je schopná zaplatiť jedine žena. Angelika Kuźniak pracovala s rôznorodým materiálom; so súkromnými listami, nahrávkami rozhovorov, spomienkami pamätníkov a napokon aj so samotnými básňami. Portrét prvej rómskej poetky Bronisławy „Papuše“ Wajs je tak plastický a živý. Jej príbeh mrazivý a krutý. A stále aktuálny.