• -10%

Cigán je Cigán

  • -10%

predaj ukončený

10,89 € s DPH 12,10 €
Prekladateľ: Lýdia Ostrowska
Rok vydania: 2015
Počet strán: 182
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-808-9876-05-1

O knihe

Lidia Ostałowska prvýkrát publikovala tento súbor príbehov pred 15 rokmi a dodnes nestrácajú na svojej aktuálnosti. Bohužiaľ. Napriek mnohým rokom, aktivitám súkromných organizácií a medzinárodných agentúr situácia Rómov stále pozostáva zlá, často sa ešte zhoršuje. Žiaden postkomunistický štát nevypracoval zmysluplný model spolunažívania s rómskou menšinou, ktorá v próze bežných dní zostáva nepovšimnutá, avšak pozornosť budí výlučne titulkami médií o deportácií z Francúzska, o stavaní get na Slovensku, o zákaze žobrania v Poľsku. Cigán je Cigán ukazuje komplikovanosť rómskeho prostredia, na ktoré má vplyv mentalita gádžov a národná identita štátov, v ktorých žijú Limalo, Marika, Žutek, Badžo, Romek a veľa iných s poľským, bulharským, srbským, maďarským, českým či slovenským pasom.

O autorovi

Lidia Ostałowska

Lidia Ostałowska (*1954) je poľská reportérka, predstaviteľka poľskej školy reportáže, po roku 1989 úzko spojená s Gazetou Wyborczou. Prednáša na Poľskej škole reportáže vo Varšave, spolupracuje s rómskym štvrťročníkom Dialóg – Pheniben, ktorý vychádza v Osvienčime. Pre témy svojich reportáží si vyberá tých, ktorí to majú najťažšie. Píše o ľuďoch vytlačených na okraj spoločnosti, často sú to národnostné či etnické menšiny, mládež rôznych subkultúr. Veľmi silné puto ju spája s Rómami. V roku 2000 napísala knihu reportáží Cigán je Cigán o osudoch Rómov v krajinách strednej a východnej Európy po páde socializmu.
Kniha Cigán je Cigán je prvým dielom Lidie Ostałowskej preloženým do slovenského jazyka.

Recenzie

Cigán je Cigán

Cigán je Cigán ukazuje komplikovanosť rómskeho prostredia, na ktoré má vplyv mentalita gádžov a národná identita štátov, v ktorých žijú Limalo, Marika, Žutek, Badžo, Romek a veľa iných s poľským, bulharským, srbským, maďarským, českým či slovenským pasom.

Ľubomír Jaško, aktuality.sk

Cigán je Cigán

Aký neobyčajný je svet Cigánov, o ktorom so zanietením Lidia Ostałowská rozpráva! Koľko predivných osudov a udivujúcich príbehov sa tu premelie. Vynikajúce a s veľkou vášňou napísané reportéže odkrývajú tajomnú a fascinujúcu skutočnosť, do ktorej nás Ostałowska vtiahne od prvej stránky.

Ryszard Kapuściński, spisovateľ

Cigán je Cigán

Dôležitá, ťažká, avšak zaujímavá a krásna kniha Lidie Ostałowskej o Rómoch vznikla už pred istým časom. Je smutné, že ešte stále je aktuálna. Nášmu spolubývaniu prekážajú už stáročia tie isté stereotypy. Tie isté, ktoré počas II. svetovej vojny viedli k vyvražďovaniu.

Wojciech Tochman, reportér

Cigán je Cigán

Cigánov si spájame predovšetkým so sociálnymi a ekonomickými problémami. Pozeráme sa na nich ako na vylúčených zo spoločnosti outsiderov, nikým nechcených plebejcov, a len zriedkavo si v nich všimneme ľudí, spoluobčanov. Lidia Ostałowská vo svojej knihe rozpráva o ľuďoch, o ich snoch, potrebách a tragédiách. Rozpráva pritom nezvyčajne citlivo, bez zbytočnej sentimentality, bez jediného falošného tónu. Majstrovské dielo.

Martin Pollack, spisovateľ

Súvisiace produkty