• Novinky
  • -10%

Nie je čo závidieť

Život bežných ľudí v Severnej Kórei

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 12,60 € 14,00 €


PrekladateľSamuel Marec
Rok vydania 2023
Počet strán 460
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-445-8

Barbara Demick je americká novinárka, bývalá šéfredaktorka pekinskej kancelárie denníka Los Angeles Times. Za svoje reportáže o Severnej Kórei získala cenu organizácie Overseas Press Club za najlepšiu reportáž o ľudských právach, ako aj cenu Ázijskej spoločnosti a Americkej diplomatickej akadémie. Za pokrývanie diania v Sarajeve získala Cenu Georga Polka a Cenu Roberta F. Kennedyho a bola finalistkou Pulitzerovej ceny v kategórii medzinárodného spravodajstva. Debutovala v roku 1996 knihou Ulica Logavina: Život a smrť v jednej sarajevskej štvrti, v ktorej rozpráva príbeh mierumilovného sarajevského mikrokozmu, ktorý rozdelila vojna. Nasledovala zbierka severokórejských reportáží Nie je čo závidieť (slovenské vydanie: Absynt 2023), ktorá prvý raz vyšla v roku 2009. Roku 2020 vydala zatiaľ svoju poslednú knihu Zjesť Budhu: Život a smrť v tibetskom meste, v ktorej ponúka strhujúci portrét súčasného Tibetu a jeho obyvateľov. Žije v New Yorku.

Severná Kórea je dokonalým zhmotnením orwellovskej antiutópie z románu 1984. Milióny Kórejčanov a Kórejčaniek však žije túto surreálnu realitu ako svoju každodennosť a navyše – mnohí z nich sú presvedčení o tom, že zvyšku sveta naozaj nemajú čo závidieť. Pretože sami žijú v raji. A presne o tom je táto kniha.

Režim Kórejskej ľudovodemokratickej republiky nastolený v roku 1945 je nepochybne najtvrdším a najtotalitnejším systémom v súčasnom svete. Americká reportérka Barbara Demick nás vo svojej knihe Nie je čo závidieť pozýva na exkurziu do životov obyčajných Kórejčanov a Kórejčaniek, do ich obyčajnej každodennosti, o ktorej väčšina z nás nemá ani poňatia. A práve cez príbehy tých najobyčajnejších preniká Barbara Demick severokórejskému režimu hlboko pod kožu.
Kniha zachytáva chaotické obdobie po smrti Kim Ir-sena, keď sa k moci dostal jeho syn Kim Čong-Il a v krajine nastal nepredstaviteľný hladomor, ktorý zabil pätinu obyvateľstva a zásadne zvýšil počet ilegálnych utečencov z tohto komunistického raja.
Barbara Demick skladá portrét Severnej Kórey z príbehov šiestich hrdinov a hrdiniek z mesta Čongdžin, ktorým sa napokon podarilo z krajiny utiecť. Rozpráva o vplyve propagandy, o falšovaní reality, o sile zvyku, ktorá je často mocnejšia ako zdravý rozum. Barbara Demick, prvá šéfka redakcie Los Angeles Times v Pekingu, strávila pri práci na tejto knihe šesť rokov. Na základe rozhovorov s utečencami, prepašovaných fotografií či videozáznamov zrekonštruovala život v krajine, ktoré nie je dostupné pre nikoho, okrem jeho obyvateľov. A ponúka nám zároveň aj pozoruhodný portrét Čongdžinu, tretieho najväčšieho severokórejského mesta.
Každodennou severokórejskou realitou je bezhraničné uctievanie vodcu a strany, práca za mizernú alebo žiadnu mzdu a všadeprítomný strach. Kto neudáva, bude udaný. Kto neutečie, zomrie vo falošnej viere, že svoj život prežil v raji.

Výnimočná reportážna kniha Barbary Demick Nie je čo závidieť vychádza v preklade Samuela Marca.

Súvisiace produkty