• -10%

Cisár

Cisár
  • -10%
Tlačená verzia

dočasne vypredané

10,79 € s DPH 11,99 €
E-book

predaj ukončený

7,99 € s DPH
Prekladateľ: Patrik Oriešek
Rok vydania: 2017
Počet strán: 152
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-000-9

O knihe

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński.

Autokratickí vládcovia, revolúcie, neznáme a vzdialené krajiny. To všetko spája knihy Ryszarda Kapuścińského, ktorý bol vždy v správnom čase na správnom mieste.

Jeho kniha Cisár, to je na jednej strane vynikajúca reportážna sonda do hĺbky Etiópie pod neobmedzenou vládou cisára Hajle Sillaseho, a na strane druhej je to mimoriadne kvalitná próza prešpikovaná satirou a iróniou, ktoré sú Ryszardovi Kapuścińskému vlastné v každej jeho knihe.

Etiópia v knihe Cisár je však najmä nadčasovou metaforou fungovania totalitných štátov po celom svete. Včerajších. Dnešných. A celkom iste aj tých zajtrajších.

Cisár Ryszarda Kapuścińského vychádza v preklade Patrika Orieška.

O autorovi

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v  roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, predovšetkým reportáži. Publikoval v  mnohých poľských novinách, v  časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i  v  zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy, v  ktorých sa venoval najmä problematike tretieho sveta – Afrike a  Latinskej Amerike (Čierne hviezdy, 1963; Keby celá Afrika, 1969; Kristus s puškou na pleci, 1975; Ďalší deň života, 1976). V knihe Cisár (1978, Absynt 2017) sa zas veľmi pôsobivo zmocnil udalostí etiópskej revolúcie, ktorá zvrhla cisára Hajle Sillassieho.

Kapuściński mal neobyčajný inštinkt, vďaka ktorému sa vždy ocitol v tom kúte sveta, kde sa dialo niečo historicky významné a  pre svetový vývin príznačné. Preto neprekvapuje, že ho púta Afrika a  jej dekolonizačné úsilia i  problémy, ktoré s  tým súvisia. Musel si všimnúť Latinskú Ameriku v  čase veľkého revolučného kvasu, lomcujúceho týmto kontinentom. A  nemohol, samozrejme, obísť ani pád poslednej koloniálnej ríše na zemeguli  – Sovietskeho zväzu, ktorý opísal v knihe Impérium (1993, Absynt 2015).

Recenzie

Cisár

Písať o Kapuścińského Cisárovi, to je ako písať o Homérovej Iliade. Po stránke faktografickej táto kniha rozpráva o etiópskom cisárovi Hajle Sillasiem a o ľuďoch slúžiacich na jeho dvore. Hovorí o tom, ako ich servilnosť, podlízavosť, strach, nenásytnosť, poddajnosť a zápas o vládcovu priazeň utkali tkanivo tyranie. Od začiatku však môžeme pochybovať: je tá kniha naozaj len o cisárovi Hajle Sillasiem? Naozaj Kapuściński rozpráva iba o Etiópii? V Maroku zakázali publikovanie Cisára, hoci Kapuścińskému nikdy nenapadlo, že odkazuje aj na tamojšieho kráľa Hasana. Popularitu vo Švajčiarsku získal okrem iného aj preto, že ľudia si všimli podobnosť s hierarchickou organizáciou vo veľkých korporáciách i iných inštitúciách. Vo Veľkej Británii zas čitatelia našli v Cisárovi analógiu s tvrdou politikou Margaret Thatcherovej.

Artur Domosławski, reportér