• -10%

Ženy, ktoré zostali

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 10,08 € 11,20 €


Rok vydania 2023
Počet strán 384
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-412-0

Magdaléna Rojo (rod. Vaculčiaková, 1986) je slovenská reportérka na voľnej nohe zaoberajúca sa predovšetkým globálnymi problémami ako sú migrácia či klimatická kríza a témami porušovania ľudských práv vo svete, predovšetkým práv žien a pôvodných obyvateľov. Svoje reportáže publikovala vo väčšine relevantných slovenských médií ako denník SME či Denník N, no spolupracuje aj so zahraničnými redakciami ako Deutsche Welle, Thomson Reuters Foundation, Mongabay, The New Humanitarian, Outriders, Southeast Asia Globe či iné. Venuje sa pomalej žurnalistike, čo znamená, že v krajinách, o ktorých píše, dlhodobo žije, aby porozumela kontextu, v ktorom sa odohrávajú životy miestnych a zároveň si získala ich dôveru. Priniesla reportáže o tom, ako sa Mjanmarsko po zdanlivej zmene režimu otvára svetu; o životoch bývalých príslušníkov kolumbijských geríl, ktorí sa pokúšajú vrátiť do normálneho života; o pestovaní mexickej kávy a agáve v agroekologických systémoch či integrácii cudzincov v Brne; napísala long-form reportáže o živote Tibeťanov v exile, taxikárok v Indii či ľudí na úteku v gréckych squatoch. Za svoju reportáž o Kube bola v roku 2013 nominovaná na Novinársku cenu. Zaujíma ju žurnalistika orientovaná na riešenia, tzv. solutions-based journalism. Posledné štyri roky spolupracovala na výskumnom projekte Spiritual Exemplars Univerzity Južnej Kalifornie. V rámci neho priniesla príbehy žien, ktoré svojou prácou menia životy vylúčených skupín, zákony, či dokonca spoločenské vnímanie v Japonsku, Thajsku, Kolumbii a v Mexiku. Debutová kniha Ženy, ktoré zostali je výsledkom dlhoročnej spoločnej práce s jej manželom Noelom, ktorý fotografie z tohto projektu vystavoval v Bratislave a v Košiciach. Žijú spolu v mexickej Oaxace aj so synom Gaelom.

Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Čo je s nimi? Ako vyzerajú ich bežné dni od Mexika, cez Senegal, Etiópiu, Indiu, až po Rumunsko či Slovensko?A aké vedú životy zoči-voči globálnym výzvam, ktoré prinútili ich mužov k odchodu? Aj o tom je kniha slovenskej reportérky Magdalény Rojo Ženy, ktoré zostali.

Toto je kniha o migrácii. No možno je skôr o materstve? Alebo o detstve bez otcov? O živote bez manželov? O starnutí bez detí? Všetci tí anonymní presúvajúci sa majú svoje ľudské tváre a príbehy. Sú to príbehy, ktoré sa odohrávajú za chrbtom veľkého sveta. Slovenská reportérka Magdaléna Rojo sa na túto globálnu tému pozerá z opačnej strany – z krajín, kde sa problém rodí a cez optiku žien, ktoré zostali. Spoločne s ňou sa pozrieme do Mexika, Senegalu, Etiópie, Indie, ale aj do Rumunska či na Slovensko. Všade tam žijú rodiny, ktoré svojich členov vyprevádzajú na dlhšie či kratšie cesty, aby im zabezpečili dôstojné živobytie, všade tam zostali ženy a deti, ktoré musia ďalej žiť svoje životy. Magdaléna Rojo bola zvedavá, ako ich žijú, a preto sa tieto osudy rozhodla zbierať. Výsledkom je jej intímna zbierka reportáží s názvom Ženy, ktoré zostali.

Magdaléna Rojo sa približuje k svojim hrdinkám s citlivosťou skúmajúcej antropologičky a s trpezlivosťou reportérky, ktorá chce v kvapke vody ukázať celý vesmír. Odkrýva pred nami každodenný život rodín, z ktorého hmatateľne vytŕčajú obavy i neistota, ba dokonca napätie. Svet má mnoho farieb, no dôvody na migrovanie sú viac-menej podobné. A podobné sú aj obrazy, ktoré dopady migrácie na rodiny sprevádzajú. Nedostavané domy. Tváre čoraz cudzejších mužov na displejoch smartfónov. A často každodenné pečenie chleba, ktorý je vždy ten istý, bez ohľadu na to, či sa volá čapátí, tortila, alebo indžera.

Autorom originálnych fotografií v knihe Ženy, ktoré zostali je dokumentárny fotograf Noel Rojo.