• Predpredaj
  • -15%

Fjaka

Chorvátska sezóna

Tlačená verzia

PREDPREDAJ

Odosielame 24.6

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,22 € 17,90 €
- +
PrekladateľKarol Chmel
Rok vydania 2024
Počet strán 352
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-501-1

Aleksandra Wojtaszek (1991), poľská novinárka, balkanistka a prekladateľka. Má doktorát z literárnej vedy a prednáša na Inštitúte slovanskej filológie Jagelovskej univerzity. V roku 2023 vydala odbornú knihu Topografia imaginárnych priestorov o srbskej a chorvátskej žánrovej literatúre, ale tiež reportážno-esejistickú knihu Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna, v ktorej nahliada na minulosť i súčasnosť Chorvátska s nezvyčajných uhlov pohľadu. Spolupracuje s týždenníkom Tygodnik powszechny a s krakovským kultúrnym magazínom Herito. Bola tiež štipendistkou medzinárodného programu Connecting Emerging Literary Artists 2019 – 2023 a víťazkou ceny UNESCO Krakov – mesto literatúry.

Chystáte sa do Chorvátska? Veď viete, to je tam, pri slovenskom mori. Áno? Tak si rozhodne nezabudnite pribaliť túto knižku! Spoznáte v nej nielen rôzne mestá a ich špecifiká, ale aj chorvátske vojny a chorvátske traumy. Fjaka je povinné čítanie k moru i do vnútrozemia.

Tvrdenie, že v Chorvátsku máme svoj kúsok slovenského mora už takmer zľudovelo. Čo však v skutočnosti vieme o krajine, ktorá sa z komunistického impéria vykúpila krvou?

Poľská novinárka a prekladateľka Aleksandra Wojtaszek je rovesníčkou nezávislého Chorvátska. Dlhé roky venovala snahe o pochopenie zložitého chorvátskeho organizmu, v ktorom sa miešajú mimosezónna lenivosť, dovolenkový zhon i celkom nedávne krvavé dejiny.

Aleksandra Wojtaszek sa pozerá aj do špinavých a zabudnutých kútov minulého i súčasného Chorvátska. Vo svojej knihe rozpráva o histórii futbalového tímu Hajduk Split, nespokojných vojnových veteránoch, bývalých šičkách zo sprivatizovaných fabrík, ktoré vzali veci do svojich rúk, o väzňoch z chorvátskych koncentračných táborov, obyvateľoch jadranských ostrovov, obetiach transformácie, juhoslovanskej popkultúre i chorvátskej fantasy, upíroch, vymretých jazykoch, chorvátskom nacionalizme a iných -izmoch, o niekoľkých prezidentoch a jednom sedliackom kráľovi. V neposlednom rade sa, prirodzene, dotýka aj turizmu, najmä jeho odvrátenej strany.

Vďaka Aleksandre Wojtaszek sa o obľúbenej „slovenskej“ dovolenkovej destinácii dozvieme čosi viac. A začať môžeme hoci názvom – viete, čo to znamená „fjaka“? Je to stav ducha, keď sa človek túži len pozerať do diaľky a rezignovať z akejkoľvek formy aktivity, rozplynúť sa v priestore. A to sa v Dalmácii rovná životnému štýlu.

Kniha Aleksandry Wojtaszek Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna vychádza v preklade Karola Chmela.

Súvisiace produkty