• -10%

Denníky z Rakky

Denníky z Rakky
  • -10%
Útek z "Islamského štátu"
Tlačená verzia

dočasne vypredané

10,79 € s DPH 11,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,99 € s DPH


Autor: Samer
Prekladateľ: Peter Leponi
Rok vydania: 2017
Počet strán: 104
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-89876-23-5

O knihe

Máte príliš krátke nohavice – zbičovať! Vlastníte mobilný telefón – odťať hlavu! Takáto je každodenná realita obyvateľov sýrskeho mesta Rakka, ktoré od roku 2013 ovláda Islamský štát. Strach. Hrôza. Beznádej. A uprostred toho bežný život obyčajných ľudí.

V Rakke žije aj mladý muž, ktorý si kvôli bezpečnosti zvolil pseudonym Samer. Do svojho denníka si zapisuje každodennú realitu tak, ako to robia aj iní mladí muži po celom svete. Prvé lásky, trápenie so školou. Samer prežíva to isté, no jeho dospievanie je narušené verejnými popravami „odpadlíkov od viery“, čoraz častejším bombardovaním a neustálym strachom. Jeho osobné riadky nás prenesú do srdca terorizovaného mesta a posadia na stoličku priamo v prednej línii.
Denníky z Rakky sú projektom britskej BBC, ktorej reportéri nadviazali kontakt so sýrskymi mediálnymi aktivistami a za mimoriadne náročných podmienok prepašovali Samerove denníkové zápisky až k čitateľom. Samer riskoval svoj vlastný život, aby pred celým svetom odhalil pravdu o „bežnom“ živote pod despotickou vládou Daeša.
Samerove Denníky z Rakky sprevádzajú sugestívne ilustrácie britského výtvarníka a ilustrátora Scotta Coella. Mohlo by sa teda zdať, že ide o pútavý a dobrodružný vojnový triler, no nie je to pravda. Samerov príbeh je totiž drsná skutočnosť.

O autorovi

Samer

Samer je pseudonym mladého Sýrčana z mesta Rakka, ktorý si v meste okupovanom takzvaným Islamským štátom robil od roku 2016 denníkové zápisky. Tento projekt inicioval reportér BBC Mike Thomson, ktorý sa neskôr postaral aj o to, aby sa Samerove zápisky dostali zo Sýrie a mohli vyjsť najskôr vo Veľkej Británii a teraz ak na Slovensku. Samer je reálny človek, ktorý si z dôvodu bezpečnosti jeho rodiny, ktorá zostala žiť v Rakke radšej zvolil krycie meno. Samer v súčasnosti žije v utečeneckom tábore na severe Sýrie.

Recenzie

Denníky z Rakky

„Mimoriadne silná ukážka odvahy a ľudskosti tvárou v tvár brutalite a ignorancii.“

Mishal Husain

Denníky z Rakky

„Dlžíme to autorovi a všetkým, ktorí zahynuli – prečítajme si jeho opis strašnej krutosti Daeša a vojnového hororu v Sýrii.“

Hilary Benn

Denníky z Rakky

„Denník som dočítala v slzách... zúfalo som túžila vedieť viac o osude odvážneho muža, ktorého som nikdy nestretla, a ktorého sme my všetci neuveriteľne sklamali.“

Emma Jane Kirby

Denníky z Rakky

Ak máte skúsenosť s Denníkom Anny Frankovej, alebo ak ste čítali Szpilmanovho Pianistu, či Spiegelmanov komiks Maus, Samerov denník vám opäť potvrdí, že ľudia dokážu páchať rovnaké zlo, pod rôznymi vlajkami. Samozrejme dokazujú to aj historické pramene boľševických a iných červených diktatúr.

Jozef Kuric, Blog - Denník N

Denníky z Rakky

Denníky z Raky neanalyzujú, kto je v Sýrii za čo vinný, kto je lepší alebo horší a ako situáciu vyriešiť. Geopolitika autora nezaujíma, rozpráva len svoj príbeh, hovorí o sebe, svojej rodine a priateľoch. Hovorí o tom, čo sa v Sýrii odohráva, keď to, čo sa v Sýrii odohráva, oprostíme od ideológie.

Samo Marec, Blog - Denník N

Denníky z Rakky

Denníky sú plné živých obrazov krutovlády, ktorá ovládla mesto, každodenných masakrov civilistov, no tiež utrpenia, ktoré spôsobovalo bombardovanie a raketové útoky. Samer v denníkoch píše, čo hovoria mnohí Sýrčania a čo Západ nevidí, alebo vidieť nechce.

islamonline.sk

Denníky z Rakky

Strohým, zrozumiteľným jazykom bez nafúknutých fráz opisuje nemožnosť žiť v „islamskom štáte“. Jeho denníky sú opisom aktuálnej situácie, ale aj kľúčom k pochopeniu toho, prečo a za akých okolností je človek nútený utekať z domova.

Roberta Tóthová, Pravda