A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

dočasne vypredané

12,87 € s DPH 14,30 €
Prekladateľ: Alexandra Debnárová
Rok vydania: 2015
Počet strán: 392
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 9-788097-182335

O knihe

Kniha je trpkým zmierením sa (autorky) s mýtom o Švédsku tridsiatych rokov ako o krajine rovnosti, solidarity a pokroku, pre ktorú však niekoľko stoviek „rasovo cudzích“ utečencov predstavuje ohrozenie spoločenského blahobytu. Švédsky antisemitizmus tridsiatych rokov nie je žiadnym tajomstvom, ale až kniha Elisabeth Åsbrink ukázala, akými samozrejmými, všeobecne necitlivými a krutými činmi sa prejavoval. Poukazuje taktiež na to, do akej miery sa švédskej, ale nielen švédskej spoločnosti podarilo vytlačiť z povedomia zodpovednosť za holokaust. Historická reportáž A vo Viedenskom lese stále stoja stromy je tiež knihou o súčasnosti, keďže „poukazovanie na hanebnú minulosť prebúdza citlivosť na drámu, ktorá sa odohráva pred našimi očami – drámu utečencov v súčasnom svete“. Rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem „horšej rasy“ nahradila „cudzia kultúra“.

Kniha vo Švédsku vyvolala škandál ešte pred zverejnením. „Všetci milujú mýty o svojej histórii. Zvlášť sa nás dotkne, ak niekto vytiahne na denné svetlo zabudnuté príbehy spojené s holokaustom a antisemitizmom,“ napísal Wojciech Orliński. Keď sa pred niekoľkými rokmi dostali na verejnosť informácie o minulosti Ingvara Kamprada, zakladateľa IKEA, o jeho stykoch a podpore švédskych fašistov, verejne vystúpil s prosbou o prepáčenie, napísal list svojim zamestnancom a svoju prosbu opakoval v nespočetných interview.

O autorovi

Elisabeth Åsbrink

Elisabeth Åsbrink (*1965) je švédska spisovateľka a novinárka. V súčasnosti pracuje v televízii SVT ako redaktorka a producentka. Spolupracuje taktiež na výrobe jedného z najpopulárnejších rozhlasových programov vo Švédsku Sommar in P1 (Leto na stanici P1). Býva v Štokholme.
Jej druhá kniha A vo Viedenskom lese stále stoja stromy získala nielen Augustovu cenu, ale aj prestížne ocenenie pre reportážnu literatúru, Cenu Ryszarda Kapuścińskeho, a cenu Švédsko-dánskeho kultúrneho fondu.

Recenzie

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Zároveň je tiež neuveriteľné, akú desivú paralelu so súčasnou migračnou vlnou táto kniha ponúka. Autorke sa podarilo vykresliť desivo plastický obraz riešenia tzv. židovskej otázky v Európe.

Jozef Kuric, bloger

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Kniha Elisabeth Åsbrinkj je o zakrývaní očí, o zbabelosti, individuálnom hrdinstve, ale aj o celkom obyčajnej vôli žiť. Svoju rodnú krajinu právom nešetrí. Napokon, štátov, ktoré sa snažia vytesniť svoju čiernu vojnovú minulosť, je viac.

Ján Púček, spisovateľ

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Kniha A vo Viedenskom lese stále rastú stromy otvára tú časť švédskej histórie, ktorá je v zásadnom protiklade voči sebaprojekcii krajiny ako otvorenej a solidárnej.

Samo Marec, bloger

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Kniha o tom, ako minulosť prerastá do súčasnosti. O tom, ako sa prejavuje nesloboda. O rodičovskej láske. O migrácii, ktorá znamená záchranu života. O tom, že sme rôzni, ale všetci túžime po láske, blízkosti, priateľstve a uznaní.

Monika Vrzgulová, etnologička

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Skutočnosť, že najlepším Ottovým priateľom sa v exile stane Ingvar, syn veľkostatkára a obdivovateľ pravicového extrémizmu, z ktorého sa v dospelosti vykľuje zakladateľ značky nábytku, ktorým je vyzdobená nejedna domácnosť pospolitého slovenského ľudu, je iba čerešničkou na tejto jazykovo vycibrenej, smutno-krásnej a informáciami presýtenej absintovej torte. Je až nechutne zjavné, že dejiny ľudskej hlúposti netvoria priamku, ale kruh.

Peter Balko, spisovateľ

Súvisiace produkty