Binyavanga Wainaina

Binyavanga Wainaina

Binyavanga Wainaina (*1971) je kenský prozaik a novinár. Narodil sa v Nakuru, v provincii Rift Valley. Je laureátom Caineovej ceny za africkú literárnu tvorbu za rok 2002 a zakladajúcim redaktorom popredného afrického literárneho časopisu Kwani? so sídlom v Keni. Písal pre časopisy Vanity Fair, Granta a noviny New York Times. Wainaina vedie Centrum Chinua Achebe pre afrických spisovateľov a umelcov na Bard College.

Je autorom svetoznámej eseje s názvom Ako písať o Afrike (How To Write About Africa), ktorú publikovali desiatky svetových médií. Ironicky v nej prezentuje desiatky klišé, ktoré sa objavujú v knihách o Afričanoch a africkom kontinente.

Knižne debutoval v roku 2011 autobiografickým románom Raz o tomto mieste napíšem (One Day I Will Write About This Place).

V roku 2014 reagoval na pribúdajúce anti-homosexuálne zákony v afrických štátoch verejným vyhlásením, že je gay a publikoval poviedku s názvom Som homosexuál, mama (I am a Homosexual, Mum), ktorú označil za „stratenú kapitolu“ svojho autobiografického románu.

Časopis Time zaradil Binyavangu Wainainu v apríli roku 2014 medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta.