Jeden z nás

Príbeh o Nórsku

predaj ukončený - titul máme na sklade v mäkkej väzbe

14,39 € s DPH 15,99 €
Prekladateľ: Miroslav Zumrík
Rok vydania: 2016
Počet strán: 584
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-89845-30-9

O knihe

Oslo, 22. júl 2011, 77 mŕtvych ľudských bytostí zabitých jediným človekom s jasnou víziou a presvedčením. Jediný deň, ktorý navždy zmenil dejiny Nórska, zasial obavy do jeho obyvateľov a zmenil životy desiatkam dotknutých rodín.
Jeden z nás od nórskej reportérky Åsne Seierstad nie je chronologickým súpisom udalostí a vyčíslením strát, ale hlbokým pohľadom na osobu Andersa Behringa Breivika, masového vraha, muža zúfalo túžiaceho po sláve a uznaní. Príbeh o Nórsku zachádza do Breivikovho detstva, opisuje traumy malého chlapca, jeho túžby po fyzickej dokonalosti a bohatstve. Veľmi podrobne zachytáva Breivikove prípravy na zločin, ktorý nemožno ospravedlniť žiadnym vysvetlením, samotný priebeh „čierneho dňa“ i súdneho procesu, ktorého výsledkom je 21 rokov väzenia s možnosťou predĺženia. Åsne Seierstad zachádza ešte ďalej a paralelne s brutálnym činom nám poskytuje sondu do histórie niekoľkých zasiahnutých rodín, ich životov predtým a potom, teda toho čo z nich zostalo.
Kniha Jeden z nás je zúfalý aj mrazivý príbeh jedného muža, ktorého nijako nehodnotí, predloží fakty, myšlienky vraha, postrehy okolia a pocity nedobrovoľne zúčastnených na brutálnom zločine, vyvolá zlosť, (ne)pochopenie, prinúti nás pýtať sa, možno i plakať či kričať.

O autorovi

Åsne Seierstad

Åsne Seierstad (*10. február 1970, Oslo) vyštudovala ruskú a španielsku filológiu a dejiny filozofie na Univerzite v Oslo. V rokoch 1993 a 1997 pracovala ako korešpondentka v Rusku a Číne. Ako novinárka na voľnej nohe je známa predovšetkým vďaka reportážam z vojnových zón (Kábul, Bagdad, Groznyj), za ktoré získala radu novinárskych ocenení. Prvú knihu With their Backs to the World: Portraits from Serbia (2000) napísala vďaka pobytu na Balkáne, kde pracovala pre nórsku televíziu NRK. Svoje spisovateľské zručnosti zúročila v 5 knihách, ktoré odzrkadľujú jej reportérsku prácu v Iraku, Afganistane, Srbsku, Čečensku a Nórsku, pričom svetovú slávu jej priniesla kniha Kníhkupec z Kábulu (2002), ktorá je jedným z bestsellerov v rámci nórskej literatúry všetkých čias (predaných viac ako dva milióny exemplárov), a ktorá bola preložená do viac ako štyridsiatich jazykov. Prvým dielom Åsne Seierstad preloženým do slovenského jazyka je kniha Jeden z nás (2013, slovenské vydanie Absynt, 2016), v ktorej prijala výzvu opísať a vysvetliť najväčšiu tragédiu novodobých dejín nórskej spoločnosti.

Recenzie

Jeden z nás

Vo svojej knihe stavia Nórsko tvárou v tvár jeho najväčšej traume od čias nacistickej okupácie, a to priamo a bez zjednodušovania. Knihu Jeden z nás určite nebolo ľahké napísať, ale už od prvých strán vás zasiahne podmaňujúcou silou.

Eric Schlosser, The New York Times Book Review

Jeden z nás

Kniha vrhá svetlo na život a dobu deprimovaného zabijaka. Je jasné, že jeho predstavy boli choré. Viac by sa však malo hovoriť o myšlienkach, ktoré ich živili.

Ian Buruma, The Guardian

Jeden z nás

Jeden z nás, horor založený na skutočnej udalosti, plynie pomaly, neúprosne a úplne vás ovládne. Je to vecná kniha s nádychom nového domu, postavený z jasných a drsných faktov.

Dwight Garner, The New York Times

Jeden z nás

Treba čítať na dovolenke z dvoch dôvodov. Po prvé, nedá sa prestať, kým ju nedočítate, takže ak by ste nemali dovolenku, mohli by ste zmeškať do práce, a po druhé, bude vám z nej smutno, možno budete aj nahnevaní, ale keďže budete na dovolenke, budete sa môcť nejako odreagovať. Je to veľmi komplexne a priam trilerovo spracovaný príbeh o jednom Breivikovi, jednom Nórsku a mnohých veľkých Nóroch a Nórkach.

Lucia Satinská, jazykovedkyňa

Jeden z nás

Nórska novinárka Asne Seierstad vyčerpávajúcim spôsobom spracovala udalosti, pri ktorých Anders Breivik v roku 2011 zavraždil 77 ľudí, vrátane mnohých detí. Výsledkom je kniha, ktorá sa číta veľmi ťažko a súčasne sa od nej dá len veľmi ťažko odtrhnúť.

Tomáš Hučko /A2

Jeden z nás

Je to mrazivé čítanie. Nie je to možno vhodná kniha pod vianočný stromček, kde si v atmosfére pokoja a lásky začneme čítať poctivo spravenú reportáž, na ktorej konci je 77 vyhasnutých životov. Ale možno práve v období stíšenia je vhodný čas, aby sme sa do znepokojujúceho čítania pustili a mohli rozmýšľať, ako sa z jedného z nás môže stať monštrum. Lebo ten príbeh nie je len o Nórsku.

Juraj Hipš, Sokratov inštitút

Jeden z nás

Príbeh o Breivikovi je sondou do života, mysle a duše teroristu. Je to príbeh o Nórsku, ale aj o nás Európanoch, o nás ľuďoch, ktorí žijú v informačnej bubline a svoj strach často menia na nenávisť a nenávisť považujú za cnosť.

islamonline.sk