Martin Pollack: Vyrovnať sa s temnými dejinami

Martin Pollack: Vyrovnať sa s temnými dejinami

Martin Pollack prechádzal cez banskobystrické múzeum SNP, pozeral sa na vystavené fotografie a hovoril si: „Prvý raz v živote vidím obete svojho otca a jeho podriadených na vlastné oči a dokážem k nim priradiť tváre, znetvorené i krásne.“

Fotografie zavraždených vznikli počas potlačenia Slovenského národného povstania, keď Gerhard Bast, biologický otec Martina Pollacka, pôsobil na území Slovenska ako veliteľ SS Einsatzgruppe.

Rakúsky reportér a spisovateľ sa pýta: „Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“

S temným dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?

Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri s podtitulom Správa o mojom otcovi pátra po nacistickej minulosti svojho otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS. Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba.

V neskoršej eseji nazvanej Môj neznámy otec napísal: „Otcova minulosť ma bezpochyby ovplyvňovala počas celého života. Zároveň si uvedomujem, že v tom vôbec nie som sám, nie som výnimka: mnohí príslušníci mojej generácie, niektorí skôr, iní neskôr, sa museli vyrovnávať s poznaním, že ich otcovia a starí otcovia patrili k páchateľom, či už so zbraňou v ruke, alebo od písacieho stola. Milovaný otec, vzor, ktorého chceme v detstve napodobňovať, byť raz ako on. V mojom prípade sa z toho vykľula desivá predstava, ktorá mi istý čas spôsobovala hrozné nočné mory.“

Dokumentárny román Martina Pollacka Smrť v bunkri je mimoriadne cenným svedectvom o časoch a udalostiach, o ktorých sa nepočúva veľmi ľahko. Zoči-voči smrti, s ktorou bol spojený pokrvným putom však už nemohol cúvnuť.

Knihu Martina Pollacka Smrť v bunkri nájdete v našom y-shope do 12. novembra s výhodnou predpredajovou zľavou 20%.