Elisabeth Åsbrink: Minulosť a súčasnosť sú spojené nádoby

Elisabeth Åsbrink: Minulosť a súčasnosť sú spojené nádoby

Pred dvomi rokmi sa skončila druhá svetová vojna a celá Zem sa ešte chveje – od bojov a výbuchov, ale aj od strachu. Švédska reportérka Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu-mozaiku, ktorá je portrétom jedného jediného roka – volá sa 1947.

„Kedy sa začína naša doba, naša súčasnosť?“ pýta sa Elisabeth Åsbrink a uvedomuje si, že 365 dní roku 1947 výrazne ovplyvnilo aj našu dnešnú súčasnosť.

V roku 1947 nie je nič zadefinované, všetko sa môže zmeniť. Pozrime sa teda spoločne, čo všetko sa udialo od 1. januára do 31. decembra 1947...

Podpisom Parížskej mierovej zmluvy 10. februára sa skončí druhá svetová vojna. Európski fašisti a nacisti však po tejto veľkej porážke znova zbierajú sily.

Simone de Beauvoir sa na smrť zaľúbi. Nikdy takto nepodľahla mužovi. Pustí sa do písania feministickej biblie Druhé pohlavie.

Komisia má vyriešiť palestínsky konflikt za štyri mesiace.

Christian Dior predstaví prvú kolekciu The New Look. Úspech.

OSN má definovať ľudské práva. Výraz genocída zatiaľ skoro nikto nepozná.

Syn egyptského hodinára Hasan al-Banná chce zvrtnúť čas proti islamu. Zavedie plán, ktorý aj v súčasnosti predstavuje džihádistický ideál.

V nemeckom utečeneckom tábore pre deti, ktorým nacisti zavraždili rodičov, žije desaťročný Jószef. Zrazu stojí pred zásadným rozhodnutím – začať od nuly v Palestíne, alebo sa vrátiť do Budapešti plnej prenasledovateľov? Neskôr sa presťahuje do Švédska a narodí sa mu dcéra Elisabeth.

Elisabeth Åsbrink pospája tieto zdanlivo nesúrodé udalosti do príbehu o svete, ktorý sa formuje v dobrom i v zlom. Predstavy o demokracii a spoluúčasti sa ešte len zrodia, a už aj pominú. Starý poriadok nahrádza nový.

Kniha Elisabeth Åsbrink 1947 je famóznou mozaikou o súvislostiach medzi minulosťou a súčasnosťou i o malých dejinách uprostred veľkých dejín.