William Dalrymple

William Dalrymple (*1965), škótsky historik, spisovateľ, kunsthistorik a kritik, spoluzakladateľ slávneho Džajpurského literárneho festivalu. Pracuje aj ako rozhlasový a televízny scenárista.

Za svoju tvorbu dostal viacero významných ocenení, medzi inými aj Cenu Ernesta Hemingwaya či Cenu Ryszarda Kapuścińského. Je pravidelným prispievateľom svetoznámych novín a časopisov ako The Guardian, The New York Review of Books a The New Yorker.

V roku 1986 sa ešte ako študent vybral na pešiu cestu po stopách Marca Pola z Jeruzalemu do Mongolska. O tejto ceste napísal svoj prvý veľký bestseller In Xanadu (1990) [V Xanadu].

Od roku 1989 trvalo žije v Indii. Vo svojej tvorbe sa intenzívne venuje histórii Indie a Blízkeho Východu.

Vydal osem kníh, ktoré sa stretli s mimoriadne silným ohlasom u odbornej i laickej verejnosti. Najoceňovanejšie boli napr. City of Djinns: A Year in Delhi(1994) [Mesto džinnov: Rok v Dillí], The Age of Kali (1998) [Vek Kálí], Return of a King – The Battle for Afghanistan (2012) [Návrat kráľa – Bitka o Afganistan] či zatiaľ posledná publikovaná kniha Kohinoor: The Story of the World's Most Infamous Diamond(2016) [Kohinoor: Príbeh najznámejšieho diamantu na svete].

Kniha Deväť životov (Vydavateľstvo Absynt 2017) bola po prvý raz publikovaná v roku 2009 a s veľkým úspechom vyšla v prekladoch po celom svete.

William Dalrymple je členom Kráľovských spoločností pre literatúru, geografiu i Áziu.