• -10%

Vojna nemá ženskú tvár

  • -10%
Tlačená verzia

dočasne vypredané

13,86 € s DPH 15,40 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,99 € s DPH


Prekladateľ: Marek Chovanec / Ondrej Marušiak
Rok vydania: 2015
Počet strán: 344
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 9-788097-182359

O knihe

Kniha Vojna nemá ženskú tvár najčerstvejšej držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič vychádza v slovenskom preklade už druhý raz. Oproti prvému vydaniu z roku 1990 však ide o rozšírenú verziu, objavujú sa v nej pasáže vyškrtnuté bdelým sovietskym cenzorom i celkom nové výpovede pamätníčok Veľkej vlasteneckej vojny.
Svetlana Alexijevič pátra po inej tvári vojny. Nezaujímajú ju medaily a rady a vyznamenania, v pamätiach stoviek žien, ktoré zažili vojnu ako jej priame účastníčky so zbraňou v ruke, loví to, čo je neprenosné, to najosobnejšie – zážitky, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, zážitky, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov.
Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

O autorovi

Svetlana Alexijevič

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a  spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a  odvahy našej doby“.
V  roku 1972 vyštudovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v  Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a  ako učiteľka. V roku 1976 sa stala dopisovateľkou minského literárneho časopisu Neman. Ako novinárka robila rozhovory s  ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Žila v  Paríži, Göteborgu a  Berlíne. V  roku 2013 sa opäť vrátila do Minska.
Vo svojich dielach píše o  udalostiach, ktoré sú v  ruskej histórii opomínané a  vytláčané: o  účasti žien v  druhej svetovej vojne, o  vojnových osudoch detí či každodennom živote po úpadku komunizmu. Je držiteľkou mnohých ocenení, medzi inými Peace Prize of the German Book Trade, Prix Médicis essai, Leipziger Book Prize on European Understanding, Andrei Sinyavsky Prize, Kurt Tucholsky Prize for the „Courage and Dignity in Writing“ (the Swedish PEN), literárne ocenenie Angelus,  je dvojnásobnou držiteľkou Ceny Ryszarda Kapuścińského za literárnu reportáž.

Recenzie

Vojna nemá ženskú tvár

Zaznieva chór hlasov frontových žien, ich skrvavené city, rozstrieľané myšlienky. Táto kniha nie je o nalinkovanom sovietskom hrdinstve. Je to necenzurovaná oral history, subverzívna literatúra o ženskej bolesti i archaickej sile. Ak chceme spoznať smrteľnú diagnózu menom vojna, musíme čítať Svetlanu Alexijevič.

Irena Brežná, spisovateľka a novinárka

Vojna nemá ženskú tvár

Svetlana Alexijevič teda putuje za ženami, aby ich počúvala. A sú to celkom iné príbehy ako tie, ktoré sa rozprávajú na školských akadémiách. Je to celkom iná tvár vojny. A tiež zisťuje, že musí byť so ženami sama, aby jej otvorili svoje vnútro, nie je dobré, ak sú pritom iní ľudia, členovia rodiny.

Jana Beňová, spisovateľka

Vojna nemá ženskú tvár

Pani Svetlana sa výborne pýta, potom pozorne počúva a nakoniec majstrovsky zapisuje. Výsledkom je niečo ako „dokumentárny román”, ktorý má svojich hrdinov aj antihrdinov, svoj košatý dej, svoje zápletky, katastrofy aj katarzie. Presne, ako hovoria švédski akademici: je to román-monument.

Juraj Kušnierik, .týždeň

Vojna nemá ženskú tvár

Jednoducho nechať úprimne prehovoriť ľudí o svojom živote, čo im priniesol, ako to zvládali, ako to vnímajú a hodnotia – to je jednoduchosť vykúpená obrovským objemom neradostnej práce, ktorá sa dá robiť len s totálnym nasadením, podmieneným zas fanatickou oddanosťou a presvedčením o správnosti svojho poslania, vďaka ktorému s pokojnou istotou zvládne aj zraniteľnosť výsledku, keď kdekto spochybní, či to je literatúra, umenie… A tvorí vytrvalo ďalej aj proti odporu štátnej moci vo svojej vlasti – to všetko sú vlastnosti génia, a je jedno, akým žánrom ho formálne označkujeme – Alexijevičová môže byť samostatný žáner.

Peter Birčák, Rádio Devín

Vojna nemá ženskú tvár

Aby toho nebolo málo, v závere knihy Alexijevič načiera aj do ďalších tabuizovaných tém. Láska? Tá bola na fronte zakázaná – a predsa tam kdesi bola.

Olga Gluštíková, Knižná revue

Vojna nemá ženskú tvár

Kniha je smutným rozprávaním obrovského množstva žien, ktoré bojovali v druhej svetovej vojne. Predstavte si, že prídete za nudnou účtovníčkou nejakého podniku a za ňou sa skrýva žena, ktorá v zákopoch roky bránila vlasť guľometom a mŕtvych už nepočítala. Autorka skvele zachytila traumy, ktoré v ženách ostali, hoci mnohé najskôr nechceli rozprávať. Úplne iný pohľad na vojnu, ako sme zvyknutí.

Karol Sudor, Denník N

Súvisiace produkty