• -10%

Vojna nemá ženskú tvár

Tlačená verzia

Vypredané

Titul je dostupný v mäkkej väzbe

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 12,60 € 14,00 €


PrekladateľMarek Chovanec / Ondrej Marušiak
Rok vydania 2015
Počet strán 344
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 9-788097-182359

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a  spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a  odvahy našej doby“.
V  roku 1972 vyštudovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v  Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a  ako učiteľka. V roku 1976 sa stala dopisovateľkou minského literárneho časopisu Neman. Ako novinárka robila rozhovory s  ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Žila v  Paríži, Göteborgu a  Berlíne. V  roku 2013 sa opäť vrátila do Minska.
Vo svojich dielach píše o  udalostiach, ktoré sú v  ruskej histórii opomínané a  vytláčané: o  účasti žien v  druhej svetovej vojne, o  vojnových osudoch detí či každodennom živote po úpadku komunizmu. Je držiteľkou mnohých ocenení, medzi inými Peace Prize of the German Book Trade, Prix Médicis essai, Leipziger Book Prize on European Understanding, Andrei Sinyavsky Prize, Kurt Tucholsky Prize for the „Courage and Dignity in Writing“ (the Swedish PEN), literárne ocenenie Angelus,  je dvojnásobnou držiteľkou Ceny Ryszarda Kapuścińského za literárnu reportáž.

Kniha Vojna nemá ženskú tvár najčerstvejšej držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič vychádza v slovenskom preklade už druhý raz. Oproti prvému vydaniu z roku 1990 však ide o rozšírenú verziu, objavujú sa v nej pasáže vyškrtnuté bdelým sovietskym cenzorom i celkom nové výpovede pamätníčok Veľkej vlasteneckej vojny.
Svetlana Alexijevič pátra po inej tvári vojny. Nezaujímajú ju medaily a rady a vyznamenania, v pamätiach stoviek žien, ktoré zažili vojnu ako jej priame účastníčky so zbraňou v ruke, loví to, čo je neprenosné, to najosobnejšie – zážitky, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, zážitky, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov.
Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.