• -10%

Pankreasník

  • -10%
Denník slinivky brušnej
Tlačená verzia

skladom

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,39 € s DPH


Prekladateľ: Renáta Deáková
Rok vydania: 2018
Počet strán: 208
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-89916-58-0

O knihe

Posledná kniha fenomenálneho maďarského spisovateľa Pétera Esterházyho.

Pankreasník, to je slovné spojenie, ktoré v sebe spája popis priebehu choroby – rakoviny slinivky brušnej, ako aj spôsob rozprávania – denníkové zápisky. Dá sa o rakovine slinivky brušnej napísať ľúbostný román?

Autobiografická kniha zachytáva posledné dva roky autorovho života. Je záznamom jeho choroby, denníkom zaznamenávajúcim posledné obdobie jeho života, keď sa ako autor a človek vyrovnáva so smrteľnou diagnózou. Číta, cituje, interpretuje iných autorov svetovej literatúry, ktorí sa vyrovnávali s témou choroby a smrti, pričom podáva správu o svojom každodennom živote. O pokusoch udržať si roky pestované rituály, písanie, vzťahy s rodinou, priateľmi, reflektovanie spoločenských problémov.

Karcinóm, je dobré slovo na začiatok. Je krokom autora do nepoznaného spôsobu života. Výraz, ktorý vyvoláva ticho. Ticho, v ktorom sa začne ozývať hlas vety, ktorá je nám niekedy známa, inokedy prekvapí, znie z diaľky i z blízka. Čo s telom, ktoré prestáva slúžiť? Ktoré doteraz stále poslušne slúžilo písaniu a odrazu sa obracia voči nemu? Esterházy neprestáva hovoriť duchaplne, otvorene a úprimne ani o najnepríjemnejších okamihoch života a pominuteľnosti. Nie je to jednoduchý príbeh.

Kniha Pankreasník Pétera Esterházyho vychádza v preklade Renáty Deákovej.

O autorovi

Péter Esterházy

Péter Esterházy (1950 – 2016), maďarský spisovateľ a esejista. Narodil sa v známej uhorsko-maďarskej šľachtickej rodine, jeho otcom bol Mátyás Esterházy (1919 – 1998), syn politika Mórica Esterházyho (1881 – 1960).
Ako autor sa Péter Esterházy považoval za Joyceovho žiaka. Do literatúry vstúpil v druhej polovici sedemdesiatych rokov. Všeobecne je považovaný za jedného z najvýznamnejších európskych postmoderných spisovateľov, našiel však svoj unikátny rukopis i vlastný spôsob, ako sa vyrovnať prítomnosťou, minulosťou, hriechmi svojich predkov i textom ako takým.
Pankreasník (v origináli Hasnyálmirigynapló) je Esterházyho poslednou knihou. Vyšla len pár týždňov pred autorovou smrťou. Pokúša sa v nej pochopiť svoju chorobu – rakovinu pankreasu –, ktorá mu skomplikovala posledné obdobie života a napokon jej 14. júla 2016 podľahol.

Recenzie

Pankreasník

Som si istý, že keď postmoderna vypŕchne, bude sa hovoriť o Péterovi Esterházym ako o modernom autorovi dlhého dvadsiateho storočia. Jeho irónia je splateným dlhom veľkej tradícii Laurencea Sterna, duchaplná a kruto kritická. V tom je podobný ako vajce vajcu Karlovi Krausovi, Jaroslavovi Haškovi a veľkej tradícii európskej prózy, ale aj odlišný od nich ako vajce od vajca.

Peter Zajac, .týždeň