Vojna je peklo!

Vojna je peklo!


Poznáte dva najlegendárnejšie hollywoodske filmy o vietnamskej vojne? V roku 1979 natočil Francis Ford Coppola svoju Apokalypsu a o osem rokov neskôr Stanley Kubrick film Olovená vesta. Tieto dva filmy spája jedno meno – Michael Herr. Tento americký reportér pokrýval vietnamskú vojnu v rokoch 1967 – 1969 pre časopis Esquire a po návrate do USA napísal dnes už klasické dielo vojnovej reportáže s názvom Depeše, ktorú v Absynte vydávame v rámci edície Prekliati reportéri.

Na obálku sme vybrali jednu z najlegendárnejších fotografií z vietnamskej vojny. Vytvoril ju nemecký fotoreportér Horst Faas (1933 – 2012) 18. júna 1965 počas pobytu so 173. výsadkovou brigádou v južnom Vietname.

Identita mladého vojaka bola dlho neznáma, napokon sa však zistilo, že ide o Larryho Wayna Chaffina zo St. Louis. Vo Vietname slúžil jeden rok od mája 1965 a v čase vzniku fotografie mal devätnásť rokov. Po návrate z Vietnamu mal v civilnom živote množstvo zdravotných problémov. Trpel na diabetes a zomrel v roku 1985 ako tridsaťdeväťročný.

Heslo War is Hell (Vojna je peklo), ktoré má vojak napísané na svojej prilbe, vyslovil William Tecumseh Sherman (1820 – 1891), armádny generál vojsk Severu z čias americkej občianskej vojny. 19. júna 1879 predniesol pred absolventmi Michiganskej vojenskej akadémie: „Nepoznáte hrôzostrašné stránky vojny. Ja som bol v dvoch. Videl som mestá a domy obrátené na popol. Videl som tisíce mužov ležiacich na zemi s mŕtvymi tvárami hľadiacimi do neba. Hovorím vám, vojna je peklo!“

Michael Herr vo svojich Depešiach s mimoriadnou literárnou hodnotou opísal všetko, čo vo Vietname videl a zažil: chaos, bolesť, vraždiace besnenie, obrovský strach tlmený silnými drogami, rozsypanú ľudskú psychiku i nočné mory, ktoré sa však odohrávajú v bdelom stave. Kniha je pretkaná hypnotickými víziami, poetickými metaforami a vojenským žargónom. Surreálne opojenie vojnou je však zároveň aj jej obžalobou.

Kritik The New York Times John Leonard o Depešiach napísal: „Je to akoby Dante zostúpil do pekla s kazetou Jimiho Hendrixa a vreckom plným piluliek. Naša prvá rokenrolová vojna, vraždenie v drogovom opare.“

Niektorí hrdinovia knižky Depeše sa neskôr pretvorili na postavy Coppolovho filmu Apokalypsa, ktorého bol Michael Herr spoluscenáristom.