Reportážne kuchárky pre všetky odvážne duše

Reportážne kuchárky pre všetky odvážne duše


Nahliadnite pod pokrievku hrnca, v ktorom sa varia svetové dejiny, a zistite, ako vybudovať impérium nožom, naberačkou a vidličkou. Významný poľský reportér Witold Szabłowski vyhľadal kuchárov najväčších diktátorov 20. storočia, aby sa prostredníctvom ich príbehov pozrel na moderné dejiny z celkom nového uhla a priniesol recepty, o ktorých sa vám pravdepodobne ani nesnívalo.

Nie ste si úplne istí, či by boli netradičné kuchárky Ako nakŕmiť diktátora a Čo sa varí v Kremli vhodný darček, ktorým by ste radi obdarovali niekoho blízkeho? Vybrali sme pre vás pár recenzií, ktoré by vám mohli pri rozhodovaní pomôcť.

Natália Nagyova alias @_natyn_ potvrdzuje, že vôbec nemusíte mať radi varenie, aby sa vám Szabłowského kuchárky páčili. V recenzii na knihu Čo sa varí v Kremli napísala:

Knihu Čo sa varí v Kremli okamžite zaraďujem medzi to najlepšie, čo som tento rok čítala. Vďaka tejto knihe máme možnosť spoznať dejiny Ruska výnimočným spôsobom; cez kuchyňu. “…ako cez kuchyňu - funguje ruská propaganda. Nie je podstatné, či je história pravdivá alebo nie. Dôležité je, že jej ľudia veria.” Dozvieme sa, čo sa podávalo na poslednej večeri Sovietskeho zväzu, aký kuchár bol dedo Vladimira Putina, alebo čo jedli likvidátori Černobyľskej katastrofy. Cez ľudí pracujúcich v bezprostrednej blízkosti ľudí ako napríklad Lenin, Stalin, alebo Gorbačov sa dozvedáme o rôznych dejinných udalostiach; vojnách, hladomoroch, deportáciách, o páde ZSSR, ale hlavne o životoch obyčajných ľudí. Extrémne pútavo napísaná kniha, ktorú som nevedela odložiť a čítala ju aj za chôdze na autobus. Szabłowski je pán autor, výborná kniha!“

Natáliin text ku knihe Ako nakŕmiť diktátora nájdete tu.

Prečo by vás vlastne malo zaujímať, čo jedli novodobí diktátori? Túto istú otázku si položila aj Kaja Ševčík Bernátová, instagramová @kniho.holka.kaja:

„Kniha sa na prvý pohľad javí trochu senzačne - veď prečo by nás malo zaujímať, čo jedol Enver Hodža, keď v albánskych pracovných táboroch zomierali tisíce ľudí, aké jedlo mal rád Saddám Husajn, ktorého synovia znásilnili desiatky, ak nie stovky žien... Autor sa však pri rozhovoroch s kuchármi a kuchárkami ďalších tyranov, od Pol Pota cez Fidela Castra, snaží zistiť odpovede na iné otázky... Ako sa správali k blízkemu okoliu? Akú mali povahu? Čoho sa báli? Nepýta sa ich však priamo, ale cestičkami o jedle odkrýva spletitú sieť spoločenských reálií, osobnostných pokrivení a... a ďalej si to prečítajte sami. Odporúčam.“

Kajinu celú recenziu si prečítate tu.

Ak nie ste úplne fanúšikom kníh o diktátoroch či dejinách, nevadí! Szabłowského kuchárky majú od podobných klasických kníh ďaleko. Potvrdzuje to aj Zuzana Čahojová, ktorá na instagrame nájdete ako @zuz.cahoj:

„Kniha ma veľmi prekvapila. Už len tým, že to nie je žáner, ktorý zvyčajne čítam, ale napriek tomu ma nesmierne bavila. Dokonca boli časti, ktoré som prečítala skoro na jeden nádych. Príbeh obsahuje množstvo informácii o obľúbených a tradičných jedlách, občas pikošiek, pár receptov a pohľad na známe historické fakty z trochu iného uhla. Kapitoly boli často plné kontrastov, napríklad v jednej chvíli sa smejeme so Sadamom Hussajnom nad príliš ostrým jedlom a o pár riadkov neskôr čítame o meste zničenom bombardovaním a naďalej ohrozovanom samovražednými atentátnikmi. Často ma zarazilo, ako si ľudia idealizujú svet a sú dobrovoľne slepí k tomu, čo sa okolo nich deje. Aj keď v obave o seba a svojich blízkych by sa asi nikto nezachoval inak.“

Zuzaninu celu recenziu nájdete tu.


Ak si neviete úplne predstaviť, ako je takáto kulinárska reportáž vyskladaná, možno vám pomôže Martina Fraňová, ktorú na instagrame nájdete ako @fandomka_:

„Kniha je písaná pomocou rozhovorov, či už priamo s kuchárom, alebo s niekým, koho predok varil pre významného človeka. Na konci každej kapitoly nájdete aj recepty, ktoré sa počas knihy spomínajú (sú tam aj recepty z hladomorov). Ak sa zaujímate (a aj nie) o históriu Ruska, táto kniha by vás mohla zaujať svojou originalitou, ľudskosťou, ktorá vychádza z osôb, ktorí mali možnosť pracovať pre najviac dôležitých ľudí daného obdobia. Ja túto knihu musím len odporúčať a určite ju zaraďujem medzi to najlepšie, čo sa mi tento rok podarilo prečítať.“

Matinu celú recenziu nájdete tu.


A ako sa číta taká kuchárka? Vera alias @vera.thym to napísala naozaj za nás:

„Od prvej stránky vás kniha chytí. A to myslím vážne. ???? Knižka je podávaná ako denné menu. Začínate raňajkami v Iraku, desiatou v Keni a dezertom zakončíte v Kambodži. Popri tom si dáte malé jednohubky a po večernom dezerte ešte nasleduje káva poviem vám, táto kniha vás rozhodne nasýti????.“


Verinu celú recenziu nájdete tu.

Pomohli sme vám pri výbere? Ak áno, reportážne kuchárky zakúpite tu!

Želáme vám pokojné a pohodové Vianoce z Absyntu.